AKP’li vekiller arasında idam anlaşmazlığı: Anayasa çoğunluğumuz yok

BBP lideri ve AKP Milletvekili Mustafa Destici’nin idamı Meclis gündemine getireceklerine ilişkin sözlerine AKP’li Hayati Yazıcı’dan tepki geldi. Destici’nin idamı Meclis gündemine getireceklerine ilişkin sözlerine Yazıcı “Öyle bir şey olamaz. Nihayetinde Anayasa değişiklik teklifini verebilmek için belli sayıda imza gerekli. O arkadaşımız niye öyle söyledi bilmiyorum.” yorumunda bulundu.

‘İDAM UYGULANAN ÜLKEDE YARGILAMA KALİTELİ OLMALI’

Yazıcı, Adnan Menderes’in 27 Mayıs cuntacıları tarafından, Deniz Gezmiş ve hatta yaşı küçültülerek Erdal Eren’in darbe süreçlerinde idamının hatırlatılması üzerine  ‘İdam uygulanan ülkenin hukuku, yargılaması kaliteli olmalı’ dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, NTV’de katıldığı canlı yayında, AKP’deki kongre hazırlıkları ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İDAM TARTIŞMALARI

Yazıcı, idam tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, idamın çok boyutlu bir konu olduğunu, bu konuda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemine saygı duyduklarını, bunun doğru olduğunu aktardı.

İdam konusunda karar almak için AKP’nin Mecliste yeterli çoğunluğa sahip olmadığını, referandum için de 360 rakamının öne çıktığını anlatan Yazıcı, şunları söyledi: “Bütün bunlar değerlendirilir ama Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin Komisyon protokolünü imzalamışız, o protokolden dönüş olmamış. Ayrıca Birleşmiş Milletler üye ülkelerin imzaladığı Siyasi Haklar Sözleşmesi var. Elbette bütün bunları irdelemek gerekir ama ne olursa olsun yasalar yerlidir, millidir. Yasaların kaynağı toplumdaki algıdır, etik kurallardır, ahlaki kurallardır. Yani yasaya ruh veren, şekil veren, hedef kitlesi toplum nezdinde onu saygın hale getiren bu toplumsal algıdır. Bir toplumda bu tür talepler varsa siyaset bu  taleplere karşı duyarsız kalamaz.”

DESTİCİ’YE TEPKİ

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin idamı Meclis gündemine getireceklerine ilişkin açıklamaları sorulması üzerine Yazıcı, “Öyle bir şey olamaz. Nihayetinde Anayasa değişiklik teklifini verebilmek için belli sayıda imza gerekli. O arkadaşımız niye öyle söyledi bilmiyorum.” dedi. CHP ile idam konusunda bir görüşme olup olmayacağına ilişkin Yazıcı,şu aşamada bir görüşme durumunun olmadığını, öyle bir durumda bütün partilerle görüşülebileceğini vurguladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin