AKP’li Türel’in 6 milyar borç bıraktığı Antalya’nın yeni belediye başkanı: “Biz 3 milyar biliyorduk”

AKP’li Menderes Türel’den devralınan Antalya Büyükşehir Belediye’sinin yeni Başkanı Muhittin Böcek, belediyenin 6 milyar 206 bin 733 bin TL borcu olduğunu açıkladı. Böcek, “3 milyar borcu olduğunu düşündüğüm belediyenin, 6 milyar borcu olduğunu gördük. Her ay 40 milyon TL cebimizden yiyoruz.” dedi.

Belediye binasında düzenlediği basın toplantısıyla geride kalan 100 günlük süreç hakkında açıklamalarda bulunan Böcek, 31 Mart 2019 tarihi itibariyle Antalya Büyükşehir Belediyesinin 4 milyar 312 milyon 11 bin TL, ASAT’ın 1 milyar 698 bin TL borcu olduğunu vurguladı.

Böcek, toplam borcun ise 6 milyar 206 bin 733 TL olduğunu kaydetti. Böcek, “Gerek basında, mitinglerimde her defasında net bir şey söyledim. 3 milyar borcu olduğunu düşündüğüm belediyenin, 6 milyar olduğunu gördük, anladık. 5 yıllık sürecin içerisinde büyükşehir belediye başkanı olarak borç lügatiyle vatandaşa hizmette geri kalmayacağız. Bunu özelikle söylemek isterim” dedi. Yüksek kira olan yerlerini boşaltarak israfa son vereceklerini işaret eden Böcek, vatandaşa daha uygun fiyatlarla iyi hizmet vereceklerini söyledi.

“12 PERSONELİ BİZ ÇIKARDIK”

Gereksiz görülen araçların yüzde 10’unu iade ettiklerine değinen Başkan Böcek, “Aynı zamanda belediyemizin şu an toplam personel sayısı 12 bin 798’dir. Göreve geldiğim gün itibarıyla 140 normal personel, 60 kişi itfaiye için, 24 kişi faytoncu olarak, 85 kişi 3’üncü etap raylı sistem için alıyoruz. 142 kişi işten ayrılmıştır. Sadece 12’sini haklı sebeplerden dolayı biz çıkardık, diğerleri kendi isteğiyle çıktılar. Çıkarılanların sicilinde adliye olayları, uyuşturucu, personel arası kavga, devlet büyüklerine ve Atatürk’e hakaret vardır. Toplam sayısı 12’dir. Daha önce sürgüne gönderilenlerle ise toplantı yaptık, onlarda aramızda çalışmaya devam edecek” diye konuştu.

“BİZ BUGÜNE BAKIYORUZ”
Kepezaltı Santral Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüme değinen Başkan Böcek, şöyle konuştu:
“Konuyla ilgili, ‘Böcek geldi, kiralar ödenmez’ gibi söylemler olabilir. Mevlana’nın bir sözü vardır; ‘Dün dünde kaldı cancağızım, bugün güzel şeyler söylemek lazım’ Biz bugüne bakıyoruz, seçim dönemi dünde kaldı. Mahallede 2 bin 819 kişiye kira ödemeye devam ediyoruz. Bugüne kadar 19 milyon kira ödedik ama bunlar geri dönüşümle ilgili protokolle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenmesi gereken paralardır. Bakanımızdan randevu talep ediyorum, verilirse bu görüşmeleri gerçekleştiriyorum.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin