AKP’li belediyeyi imam ve cemaat de engeleyemedi: “Cami gece yarısı yıkıldı”

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde Esentepe Cami, imam ve cemaatin itirazlarına rağmen gece yarısı yıkıldı. AKP Üsküdar Belediyesi ekipleri, Kirazlıtepe’de bulunan Esentepe Camii’ni yıkmak için önceki gün sabah saatlerinde harekete geçti. Cami hoparlöründen yapılan anonsla mahalle halkı direnişe çağırıldı. Mahallelinin cami önünde toplanmasıyla belediye ekipleri yıkım yapamadan geri döndü.

Üsküdar Belediyesi’ne bağlı yıkım ekibi, perşembe gece saatlerinde Esentepe Cami’ni yıkmak için yeniden bölgeye geldi. İş makineleri gece yarısı caminin yıkımına başladı.

Caminin yıkım görüntülerini eski CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş yayımladı. Yıkım ekibine TOMA’lar ve çevik kuvvet ekiplerinin de eşlik ettiği görüldü.

3 YORUMLAR

  1. Demekki emir buyuk yerden, muhtemelen yeni yaptiklari gosterisli caminin yaninda olmasindan rahatsizlar hem yikarak cemaati yeni yaptiklari camiye gitmeye zorlarlar. Yoksa cemaatsiz cami aleyhlerine propaganda olur. Camisel donusum projesi kapsaminda….

  2. Kaynak wikipedia

    Türkiye’de dinsizlik

    Türkiye’de dinsizlik, Türkler arasında nadirdir; çünkü İslam hakim olan inançtır.[1][2]Türkiye’deki resmi sayımlarda dinsiz kişiler resmen sayılmadığı için ateist veya agnostiklerin sayısını saptamak güçtür. 2012 yılında yapılan bir ankette Türkiye’deki ateistlerin ülke nüfusunun %2’sini oluşturduğu sonucuna varıldı.[3] 2013 yılında yapılan anketler ile 4,5 milyon insanın dinsiz olduğu bilgisi paylaşıldı. Aynı kurumlar tarafından 2015’te yapılan anketlerde ise bu rakam 5,5 milyon kişiye ulaştığını ve bu kişilerden Türk vatandaşlarının kabaca %9,4’ünün bir dini olmadığı sonucu çıktı. Araştırmalarda Türkiye’deki dinsizlerin %85’inin 35 yaşından küçük olduğu ileri sürüldü.[4] 2015’te KONDAaraştırmasına göre Türkiye’nin %2,9’u ateistlerden oluşmaktadır.[5] Türkiye’de ateist olmakla alakalı büyük bir damgalama vardır ve bu yüzden birçok Türk ateist internet üzerinden birbirleriyle iletişim kurmaktadır.[6][7][8][9]

    Orta Doğu ve Kafkasya’da ilk resmi ateist kuruluş olan Ateizm Derneği ise 2014’te kuruldu.[10]

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin