AKP’li belediye pancar makinesini böyle kiralamış: Partiliye 100 olmayana 150 lira

Eskişehir Alpu’da CHP’li Belediye Başkanı Gürbüz Güller, eski başkan AKP’li Rafet Demirtaş’tan kalan 50 milyon TL borç nedeniyle sıkıntı çekerken, belediyenin pancar sökme makinasının AKP’lilere 100, diğer partililere 150 TL’ye kiralandığı ortaya çıktı.

Eskişehir’in Alpu ilçesinde CHP’den belediye başkanı seçilen Gürbüz Güller, eski başkan AKP’li Rafet Demirtaş’tan kalan yaklaşık 50 milyon liralık borç nedeniyle sıkıntı çekildiğini duyurdu. Güller, selefinin taksitle 8 milyon liraya aldığı 2.3 milyon liralık pancar sökme makinesi için ise “Senede 2 ay çalışan ve yaklaşık 200 bin lira para kazanan pancar sökme makinesi adeta belediyenin ciğerini sökmüş durumda. Ayrıca geçmiş dönemde oluşmuş birçok usulsüzlük tespit ettik. Birer birer yargıya başvuruyoruz” dedi. Sözcü’de yer alan habere göre, söz konusu pancar makinesinin ise AKP’li çiftçilere, CHP ve MHP’lilere göre daha ucuza kiralandığı da ortaya çıktı.

Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller, seçim öncesi kendisine, belediyenin 4 milyon 700 bin lira borcu olduğunun açıklandığını ancak seçimden sonra 49 milyon 300 bin liralık borç tablosuyla karşılaştığını söylemişti.

“ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI”

Başkan Güller, seçim sonrası karşılaştığı borcu, dev bir afiş yaparak ilçe belediye binasına asmıştı. Güller, borç nedeniyle ellerinin ve kollarının bağlandığını belirterek çalışamaz duruma geldiklerini söyledi.

2 MİLYON LİRALIK MAKİNEYİ 8 MİLYONA ALMIŞLAR!

Başkan Güller, belediyenin borçlarının içinde en büyük kalemi geçtiğimiz yıl AKP’li eski başkan Rafet Demirtaş tarafından belediyeye alınan pancar sökme makinesinin oluşturduğunu söyledi.

Güller, “Yılın birkaç ayında pancar sökümü yapılan ilçede, bugünkü değeri yaklaşık 2.3 milyon lira olan pancar sökme makinesi, 2018 yılı Ağustos ayında 5 yıl vadeli leasing yöntemiyle 8 milyon liraya alınmış. 500 bin peşinat ve her yıl 1 milyon 500 bin lira ödemesi olan pancar sökme makinesi için daha hiçbir ödeme gerçekleşmemiş. Piyasası 2.3 milyon lira olan bir makine 8 milyon liraya alınmış. Pancar sökme makinesi senenin 10 ayı belediye garajında yatıyor. Geçtiğimiz yıl pancar sökme makinesi ile 3 bin 447 dönüm pancar sökümü gerçekleşmiş. 468 bin lira elde edilmiş. Yakıt ve çalışanın maaşları düşüldükten sonra belediyeye yaklaşık 200 bin lira bir gelir sağlamış” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin