AKP’den ‘koronavirüs’ fırsatçılığı

Tr724 HABER MERKEZİ | İLKER DOĞAN

AKP iktidarı, koronavirüs salgınını fırsata çevirdi! Geçtiğimiz hafta 8 HDP’li belediyeye kayyım atayan AKP iktidarı, dün de Ceyhan Belediye başkanını görevden aldı. Sadece politik fırsat yok; bazı tütün ürünlerindeki vergi oranları ile asgari maktu tutarları da dün apar topar yükseltildi. İşsiz sayısı 5 milyona dayanan ve koronavirüsle boğuşan Türkiye’de dün çok önemli bir de ihale gerçekleştirildi. AKP rejimi temsilcilerinin canhıraş bir şekilde savunduğu Kanal İstanbul’un ilk ihalesi yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, proje ihalesini eleştirerek, “Kovid-19 ile mücadele ederken bunlar Kanal İstanbul derdinde.” ifadelerini kullandı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, tepkisini, “Millet can derdinde saray rant!” diyerek gösterdi.

KASADA PARA VARSA, NEDEN OHAL İLAN EDİLMİYOR?

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ise, “Bütün dünyada iktidarlar yurttaşların ihtiyaçlarını karşılayacak önlem paketleriyle meşgulken bizdeki iktidar Kanal İstanbul İhalesine çıkıyor.” ifadelerini kullandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ise eleştirilere, “Türkiye salgınla mücadele ederken, yatırımları da yapabilecek güçtedir.” şeklinde cevap verdi. Bakanlığın açıklamasına vatandaştan anında tepki geldi: “Madem kasada para var, o halde neden sokağa çıkma yasağı kararı almıyorsunuz?!”

Dünya, Wuhan’dan yayılan koronavirüsle savaşıyor. Bütün dünyada ölü sayısı 23 bini, vaka sayısı 500 bini aştı. Koronavirüsün en çok etkilediği ülke İtalya… Çizme’de ölü sayısı 8 bine dayandı. İspanya’da 4 binin üzerinde ölü var. Fransa ise rakam bin 500’e doğru hızla ilerliyor. İran’da ise virüsten ölenlerin sayısı 2 bin 500’e yaklaştı. Türkiye’den de ürküten rakamlar ve iddialar var. Resmi rakamlara göre ölü sayısı 59, vaka sayısı ise 2 bin 433.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

AKP İKTİDARININ GÜNDEMİ BELEDİYELER VE KANAL İSTANBUL!

Dünyanın tek bir gündemi var; koronavirüsle savaşmak. Ancak AKP rejiminin gündemi farklı. Açıkladığı vatandaşa dokunmayan ‘istikrar kalkanı’ paketiyle tepki çeken iktidar, krizi fırsata çevirdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgının Türkiye’de ilk göründüğü günlerde yaptığı açıklamada, “Önümüzde eskisinden çok daha büyük fırsatların bizi beklediğini şimdiden görebiliyoruz.” demişti. Erdoğan’ın dediği gibi de oldu; iktidar krizi fırsata çevirdi!

BELEDİYELERE KAYYIM

İçişleri Bakanlığı, 23 Mart’ta, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde, aralarında Batman’ın da olduğu sekiz belediyeye kayyım atandığını duyurdu. Buna göre, Batman, Ergani, Eğil, Lice, Silvan,  Güroymak ile Iğdır’a bağlı Halfeli ve Siirt’in ilçesi Gökçebağ belediyelerinin HDP’li belediye başkanları görevden alınmıştı. Dün ise CHP’li Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın mazbatası, sabıka kaydının bulunmasını gerekçe gösterilerek iptal edildi.

ÖTV’YE YÜZDE 100 ZAM!

Fırsatlar politikayla sınırlı kalmadı. Erdoğan’ın imzasıyla dünkü Resmi Gazete’de yer alan kararla, bazı tütün ürünlerindeki vergi oranları ile asgari maktu tutarları yükseltildi. Buna göre, kolalı gazozlarda yüzde 25 olan ÖTV tutarı, yapılan değişiklik ile yüzde 35’e yükseltildi. Ayrıca, karara göre, tütün içeren purolar, sigarillolar, tütün yerine geçen maddelerden yapılmış purolar, uçları açık purolar, sigaralar ve tütün yerine geçen maddelerden yapılmış sigaraların yüzde 40 olan ÖTV tutarı yüzde 80’e çıkarıldı.

KANAL İSTANBUL’DA İLK İHALE

AKP rejiminin canhıraş bir şekilde savunduğu Kanal İstanbul projesinin ilk ihalesi de yapıldı dün. Projenin etki alanında bulunan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyonu için 5 firma teklif verdi. 5 firmanın katıldığı ihalede Artuklu Mimarlık’ın teklifi geçersiz sayılırken, Mukarnas Mimarlık 500 bin lira, Hasan Fehmi Şahin 550 bin lira, Safir Jeoteknik 507 bin lira, Altıparmak Mimarlık 408 bin lira teklif etti.

İMAMOĞLU: AKIL ALIR GİBİ DEĞİL!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, söz konusu ihaleye sert tepki gösterdi. Kanal İstanbul projesi kapsamında, Odabaşı ve Dursunbey köprülerinin taşınma ihalesi yapıldığını, yol ihaleleri için de 2020 bütçesinde 8 milyar lira kaynak ayrıldığını vurgulayan İmamoğlu, “Oysa bugün işini kaybetme arifesinde olan ya da işyeri kapandığı için gelir elde edemeyen milyonlarca insan var, Türkiye’de ve İstanbul’da. İnanılır gibi değil; ama millet can derdindeyken, birilerinin bugün Kanal İstanbul derdinde olması akıl alır gibi değil.” dedi.

VATANDAŞTAN BAKANLIĞA: PARA VARSA FATURALARI ÖDEYİN!

Ulaştırma Bakanlığı’ndan, İmamoğlu’nun açıklamalarına cevap sosyal medya üzerinden geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti, salgın ile mücadele ederken üretim ve yatırımları da yapabilecek güçtedir.” ifadeleri kullanıldı. Bakanlığın açıklamasına vatandaş anında cevap verdi: “Madem paramız var, o halde neden sokağa çıkma yasağı ilan etmiyorsunuz? Esnaf ve hane halkına neden maddi destek sağlanmıyor? Paramız varsa o zaman elektrik, su ve doğalgaz faturalarımızı neden ödemiyorsunuz?”

1 YORUM

  1. Sizin boyunuzu aşar bu işler ! Siz gidin evinizde hangi şeyleri zıkkımlanıyorsanız onlarla meşgul olun !!! Ya da hayranı olduğunuz barbar vahşi kokuşmuş avrupaya doluşun rezil adamlar. Virüs size iyi gelir …

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin