AKP’den atama furyası: Kapanacak Başbakanlığa bile daire başkanı atadılar

Başkanlık sistemine resmen geçilmesinden 5 gün önce devletin üst düzey görevlerine atamalar yapıldı. Ortadan kalkacak Başbakanlığa İdari ve Mali İşler Daire Başkanı ile başmüfettiş ve müfettişler atandı

16 yıldır süren iktidarına, binlerce kadroda yaptığı değişiklikle kadrolaşma rekoru kırarak başlayan AKP, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak isimlendirilen yeni rejime geçişin son günlerinde yine dikkat çekici atamalara imza atıyor. 9 Temmuz günü tarihe karışacak Başbakanlığa, İdari ve Mali İşler Başkanı atayan hükümet, çok sayıda Başbakanlık başmüfettişi ve müfettişinin de atamalarını yaptı.

Birgün Gazetesi’nin haberine göre, çok sayıda atamanın yapıldığı seçim öncesi son haftanın ardından hükümet, başkanlık sistemine geçişe kısa süre kala yeniden atama kararnameleri yayımlamaya başladı.

YÜKSEK MAAŞ VE MAKAM TAZMİNATLI KADROLAR GÖZDE

Kapatılacak Başbakanlık ile Başbakan Yardımcılığı’nın yanısıra, Adalet Bakanlığı, birleşecek Çalışma Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ismi Ticaret Bakanlığı olarak değişecek Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na ilişkin atama kararları Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Atama kararlarında yüksek maaş ve makam tazminatı alınma olanağının bulunduğu kadroların çokluğu dikkati çekti.

Başbakanlık’ın İdari ve Mali İşler Başkanlığı’na bu görevi vekaleten yürüten eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanlığı görevinde de bulunan Turan Konak’ın ataması yapıldı

Başbakan Yardımcılığı’na bağlı olan Hazine Müsteşarlığı’nın Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdür Yardımcılığı’na Deniz Yılmaz, Hazine Başkontrolörlüğüne ise Hazine Kontrolörü Ekrem Albayrak’ın ataması yapıldı.

BALLI KADROLAR

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı’na Hacı Ali Açıkgül, Kahramanmaraş, Yozgat ve Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine Mehmet Sertpolat, Abdullah Neşeli ve Suat Kenç getirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığına Osman Sağ, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na Mustafa Özaşık, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığına İsmail Ertüzün, Türkiye İş Kurumu 1. Hukuk Müşavirliğine Şükran Doğan, Dış İlişkiler ve Yurt Dışı İşçi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı’na Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri Ali Aybey, Bakanlık Müşavirliği’ne ise Emrah Uzar atandı.

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdür Yardımcılığına Hami Aksoy getirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda bazı genel müdür yardımcıları ile yönetim kurulu üyeleri görevden alındı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Birliği bakanlıklarında da görevden almalar ve yeni görevlendirmeler yapıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin