“AKP’den 10-15 milletvekili istifaya hazır, deşifre olmalarını istemiyoruz”

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti çalışmaları içinde en çok merak edilen konu AKP grubunda nasıl karşılık bulacağı yönünde. Kulis bilgilerine göre AKP’den 10-15 milletvekili istifaya hazır. Ancak yeni oluşumlar transfere bu aşamada pek de sıcak bakmıyor ve deşifre olmalarını istemiyor.

Gazete Duvar’da yer alan ‘Duvar Arkası’ kulis yazısına göre, yeni parti çalışmalarında yer alan bir siyasetçi, “Deşifre olup yıpratılmalarını istemiyoruz” derken olası bir erken seçime işaret ediyor. İYİ Parti’nin kuruluş sürecinde yaşanmıştı. Erken seçim kararı İYİ Parti’nin seçime katılımını zora sokunca CHP’den milletvekilleri İYİ Parti’ye geçti. Böylece 20 milletvekili ile Meclis’te grup kuran İYİ Parti seçime girme koşulunu yerine getirdi. AK Parti’de temasta olunan milletvekillerinin de benzer bir durum yaşandığında istifa ederek yeni partinin seçime girmesini sağlayacağı konuşuluyor. Hatta kulislerde İYİ Parti örneğinde olduğu gibi CHP’nin zora girecek partilere benzer bir desteği verebileceği esprileri yapılıyor.

Bu arada yeni partiler konuşulmaya başlandığı zaman AK Parti kulislerinde Meclis’te grup kurmanın zorlaştırılacağı, grup için gerekli 20 milletvekili sayısının yukarı çekilmesi için değişiklik yapılabileceği iddiaları gündeme gelmişti. Ancak böyle bir düzenleme, “AK Parti’den grup kuracak kadar milletvekili ayrılabilir” yorumu çıkacağı için bundan vazgeçildiği ifade ediliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin