AKP, ülkeyi ‘erişime’ kapattı!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Erişim engeli haberlerine bir yenisi daha eklendi. Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü’nün oğlu Taha Hülagü’nün ‘jet’ hızıyla ‘memur’ olmasına ilişkin haberler de erişime engellendi. Talha Hülagü, Kocaeli Üniversitesi’nden mezun olur olmaz sınavsız olarak önce AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde SEKA Müze Müdürü, ardından yine sınavsız olarak Özel Kalem Müdürü olmuştu. Burada 1 gün çalıştıktan sonra ise ‘memur’ olarak, Cumhurbaşkanlığı Kamu Diplomasisine geçiş yapmıştı. Karar, Hülagü’nün başvurusu sonrası Kocaeli 1. Sulh Ceza Hâkimliği’nce alındı.

İfade Özgürlüğü Derneği’nin (İFÖD) EngelliWeb raporuna göre, Türkiye’de internet ortamında yayınları düzenleyen kanunun yaklaşık 13 yıl önce yürürlüğe girmesinden sonra Ekim 2020 itibariyle en az 450 bin web sitesine, 140 bin URL’ye ve 42 bin tweet’e engelleme yapıldı. Free Web Turkey’in raporuna göre ise Kasım 2019- Ekim 2020 arasında en az 1.910 URL engellendi. Engellenen haberlerin yüzde 42’si AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ailesi ve çevresi hakkında oldu. 

Türkiye’de erişim engelleri artık rutin bir uygulama haline geldi. Avrupa Konseyi ülkeleri arasında Türkiye’de olduğu kapsamda internet içeriklerine müdahale eden başka bir ülke yok. İnternet sansürü mekanizması inanılmaz boyutlara ulaştı. Öyle ki erişim engeli haberlerine bile erişim engeli getiriliyor.

Bunun son örneği Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü’nün oğlu Taha Hülagü’nün ‘jet’ hızıyla ‘memur’ olmasına ilişkin haberlerde yaşandı. Talha Hülagü’nün, Kocaeli Üniversitesi’nden mezun olur olmaz sınavsız olarak önce AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde SEKA Müze Müdürü, ardından yine sınavsız olarak Özel Kalem Müdürü olduğu, burada ise 1 gün çalıştıktan sonra ise ‘memur’ olarak, Cumhurbaşkanlığı Kamu Diplomasisine geçiş yaptığına dair haberler erişime engellendi.

Bu ilk örnek değil. Sadece son iki ayda özellikle AKP’yi rahatsız edecek tarzdaki onlarca haber erişime engellendi. İşte onlardan bazıları:

‘KURU EKMEK’ SKANDALI YASAKLA ÖRTÜLDÜ

Vatandaşlar için, “Kuru ekmek yiyorlarsa aç değiller demektir.” diyen AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin‘in, yediği kebapların ücretini Denizli’nin Çivril Belediye Başkanlığı’na yazdırdığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, 18 Aralık 2020’de erişime engellendi.

UYUŞTURUCU HABERİ DE HALKTAN KAÇIRILDI

Sosyal Uyum İçin Avrupalı Müslümanlar Girişimi Sözcüsü, eski Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri Veysel Filiz’in otomobilinde yaklaşık 100 kilo eroin bulunmuştu. Söz konusu skandalla ilgili haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle 24 Aralık 2020 tarih ve 2020/5600 sayılı kararı ile erişime engellendi.

KALYON İNŞAAT’A YARGI KORUMASI

İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın Kalyon İnşaat‘a tanınan vergi muafiyetiyle ilgili attığı tweet, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Beykoz Sulh Ceza Hakimliği‘nin 25 Aralık 2020 tarihli kararı ile erişime engellendi. Söz konusu paylaşımda Türkkan, “Esnafa 500 TL kira yardımı, Kalyon İnşaat’a 9,5 milyar lira vergi muafiyeti.” ifadelerini kullanmıştı.

SAHTE DİPLOMA ‘YASAKLA’ GİZLENDİ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, eski AKP milletvekili ve eski güreşçi Hamza Yerlikaya’nın lise diplomasının sahte olduğu ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili haberler, tweet’ler ve YouTube videolarının aralarında bulunduğu toplam 125 URL, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 28 Aralık 2020 tarihli kararıyla erişime engellendi.

DİPSİZ GÖL SKANDALI

Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda, Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün onayı ile yapılan define kazısı sonucu yok olan Dipsiz Göl ile ilgili Ekşi Sözlük’te açılan başlıklar, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, 29 Aralık 2020 tarihli kararı ile erişime engellendi.

ERDOĞAN’IN AVUKATININ VEKALET KEYFİ

CHP Mersin Milletvekili Av. Ali Mahir Başarır’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’in aldığı vekalet ücretleriyle ilgili paylaştığı bilgilerle alakalı atılan 125 tweet ve 119 haber URL’sine, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle 30 Aralık 2020 tarihli kararla erişime kapatıldı. Ardından söz konusu erişim engeline ilişkin haberler de erişime engellendi!

ENGELLENME HABERLERİ DE ENGELLENDİ

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) arazisine yapılacak inşaatın ihalesini Bilal Erdoğan‘ın arkadaşının alması ile ilgili haberlerin 11 Ağustos 2020’de erişime engellenmesiyle ilgili haberlerin de 2 Eylül 2020’de engellenmesi ile ilgili haberler, 31 Aralık 2020 tarihinde erişime engellendi.

SELAM TEVHİD’İ KAPATAN SAVCIYA KORUMA

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu’nun Selam Tevhid Terör Örgütü soruşturmasını kapatan İrfan Fidan ile ilgili yaptığı açıklamaların yer aldığı haber ve YouTube videosu, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, 11 Ocak 2021 tarihinde erişime engellendi.

YOLSUZLUK SORUŞTURMALARINA ENGEL

İBB’nin AKP döneminde belediyede gerçekleşen yolsuzluk ve usulsüzlüklere ilişkin yetkililer hakkında yaptığı suç duyurusu ile ilgili haberler erişime engellenmişti. Bu erişim engelleme ile ilgili yapılan haberler de 12 Ocak 2021 tarihinde erişim engeli geldi. Yolsuzluk iddialarına ilişkin haberlerin erişime engellenmesiyle ilgili haberler de erişime engellenmiş oldu!

TRT’DEKİ HARCAMALARA ‘ERİŞİM’ ENGELİ

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel’in “TRT’nin harcamaları denetimden çıkarılmış” başlıklı yazısı, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, 26 Ocak 2021 tarihli kararı ile erişime engellendi. Söz konusu yazıda, TRT’nin, elektrik faturaları üzerinden milletin cebinden çektiği milyarlarca liranın denetimden nasıl kaçırıldığı ayrıntılı olarak anlatılıyordu.

WUSHU KUNG FU FEDERASYONU’NA ÖZEL KORUMA

Babası Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Başkan Vekili ve annesi milli takım antrenörü olan Wushu sporcusu Elif Akyüz ile ilgili haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle 29 Ocak 2021’de erişime engellendi. Wushu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün kızı Elif Akyüz aynı turnuvaya hem hakem hem de sporcu olarak katılmış, annesinin ve kendisinin de dahil olduğu hakemlerin değerlendirmesiyle şampiyon olmuştu.

BİR BİLAL UĞRUNA…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğulları Burak ve Bilal Erdoğan’ın arkadaşı Fatih Başcı’nın aldığı ihalelerle ilgili haberler de halktan kaçırıldı. Başçı’nın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden 26,4 milyon liralık ihale aldığı ortaya çıkmıştı. Konuya ilişkin erişim engeli haberine de erişim engeli geldi.

Kayseri Anafartalar – Şehir Hastanesi – YHT Garı Tramvay Hattı Projesi’nin ihalesinin, Kolin İnşaat ile Bilal Erdoğan’ın kayınpederi Orhan Uzuner’in yönetim kurulu üyesi olduğu Uzka İnşaat’a verildiğiyle ilgili haberler de 10 Şubat 2021’de erişime kapatıldı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin