AKP, skandalları Meclis’te temizliyor!

HABER | İLKER DOĞAN

AKP, bir skandalın daha üzerini Meclis’te örttü. Tunceli’de iki askerin donarak şehit olması kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Skandal olayın araştırılması için İyi Parti’nin verdiği önerge ise AKP’nin ret, MHP ve HDP’nin ise ‘çekimser’ oylarıyla reddedildi. AKP iktidarı, tıpkı daha önce onlarca skandalın üzerine nasıl örttüyse iki askerin donarak şehit olduğu olayın araştırılmasını da istemedi.

Tunceli’de yaşanan ve iki askerin donarak şehit düştüğü üzücü olayın araştırılmasına yönelik önerge, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. İyi Parti Milletvekili Lütfü Türkkan’ın askerlerin ölümünün araştırılması için verdiği önergede, “İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, hava muhalefetinin sıklıkla yaşandığı bir bölgede teröristlerle mücadele eden Mehmetçiklerimizin tüm tedbirler alınarak operasyona gönderilmeleri gerekirken, böylesine acı bir şekilde hayatlarını kaybetmesi detaylarıyla araştırılması gereken bir konudur.” ifadelerine yer veriliyordu. Ancak AKP ve ortağı MHP, askerlerin ölüm nedeninin araştırılmasına karşı çıktı.

UYUŞTURUCU ARAŞTIRLMASIN!

Meclis’te bir skandalın üzeri AKP ve MHP oylarıyla ilk kez örtülmüyor. Daha önce onlarca olayın araştırılması önergesi yine AKP’li vekillerin oylarıyla reddedilmişti. Peki neydi bu olaylar, bazılarını kısaca hatırlayalım:

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye’de sentetik uyuşturucu kullanım yaşı 11’e kadar düştü. Meclis’e verilen ‘sentetik uyuşturucular araştırılsın’ önergesi 19 Ekim 2017’de AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Soma‘da yüreklerin yandığı olayda 301 madenci hayatını kaybetmişti. 13 Mayıs 2014’te yaşanan facidan sadece 20 gün önce CHP’li Özgür Özel’in 60 vekilin imzasıyla ‘maden kazaları araştırılsın’ önergesi AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

15 TEMMUZ’UN SİYASİ AYAĞI NEREDE?

15 Temmuz’da 249 vatandaş katledildi. AKP, 15 Temmuz’u bahane ederek onbinlerce kamu çalışanını ‘gerekçesiz’ ihraç etti, yine on binlerce insanı hukuki dayanaktan yoksun iddialarla tutukladı. Ancak 15 Temmuz’un siyasi ayağının araştırılması önergesi de yine AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Çiftlik Bank‘ı duymayan kalmamıştır. Binlerce kişiyi dolandıran Mehmet Aydın, Meclis’in de gündemine geldi. CHP’li Erkan Aydın, Çiftlik Bank yolsuzluğunun araştırılması için Genel Kurul’a bir önerge verdi. Ancak önerge 29 Mart 2018’de yine AKP’nin oylarıyla reddedildi.

ENSAR VAKFI SKANDALI ‘ES’ GEÇİLDİ

Çocuk istismarına yönelik MHP yaklaşık iki yıl önce bir önerge verdi. İstismarın önlenmesi için bir araştırma komisyonu kurulması isteniyordu. Ancak bu önerge de yine AKP oylarıyla 23 Mart 2016’da reddedildi. Aynı şekilde Karaman’da Ensar Vakfı’na bağlı evlerde gerçekleşen 45 çocuğa tecavüz skandalının ardından MHP’nin ‘Çocuklara cinsel istismar araştırılsın’ önerisi de AKP oylarıyla reddedildi

17/25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarının ardından iktidarın diline doladığı ‘Paralel yapı‘nın araştırılması için verilen önerge de AKP’li vekillerin oylarıyla 18 Şubat 2015’te reddedildi. Madem ortada bir paralel yapı vardı, AKP neden bunun araştırılmasını istemiyordu?

Dönemin başbakanı Binali Yıldırım’ın iki oğlunun da bulunduğu ‘off shore’ şirket sahiplerini ifşa eden ‘Paradise Papers’ belgelerinin araştırılmasına ilişkin muhalefetin verdği önerge de yine AKP oylarıyla tarihe gömüldü!

AMAN IŞİD’E DOKUNMAYIN!

Atatürk Havalimanı 26 Haziran 2016’da terör saldırısıyla sarsıldı. 42 kişi hayatını kaybetti. CHP, MHP ve HDP ayrı ayrı önergeler vererek terör saldırılarının araştırılmasını talep etti. Söz konusu talep yine AKP’li vekiller tarafından reddedildi. ASELSAN mühendislerinin şüpheli ölümlerinin araştırılması için komisyon kurulması önergesi de yine AKP’li vekillerin oylarıyla reddedilmişti.

IŞİD’in Türkiye’deki faaliyetlerinin araştırılması önergesi reddeden de AKP’li vekillerden başkası değildi. 17-25 Aralık’ın darbe olduğu iddialarının araştırılmasına da, İsrail’le yapılan anlaşmaların feshedilmesine de karşı çıkanlar AKP’li vekillerdi…

****

Erdoğan’ın dedesi ‘şehit’ listesinde yok, ‘meçhul’ kaydı var!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz salı günkü grup konuşmasının yaklaşık 1 dakikalık bölümünü Tunceli’de donarak şehit olan iki askere ayırdı. Son derece soğuk bir ifadeyle, “Kurşunla şehadete yürümek de var donarak şehadete yürümek de.” dedikten sonra, kendi dedesinin de Sarıkamış’ta donarak şehit olduğunu iddia etti. Öncelikle eski CHP Milletvekili Hüseyin Ünsal’ın iddiasına göre, Genelkurmay’ın şehitler listesinde Erdoğan’ın dedesi Muti oğullarından Kemal’in adı yok. 30 Ocak 1337 tarihli Genelkurmay belgesine göre ise; Erdoğan’ın dedesi için ‘meçhul’ kaydı bulunuyor. Genelkurmay’da meçhul kavramı; askerlikten firar ederek yakalanmayanlar ve kayıplarla ilgili olarak kullanılıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin