Öncelikli risk grubunda değiller ama hepsi aşı oldu: 23 yaşında olan bile var!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Koronavirüs aşısı olurken AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyelerinin de aşı yaptırdığını açıkladı. Aşı olan AKP MKYK’sında 51 kişi bulunuyor. Bu kişilerden sadece dördü Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı “aşı öncelik sırasına” göre 65 yaş üzeri risk grubunda yer alıyor. MKYK’da 23 yaşında olan üye bile bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı aşı sırasında birinci aşamada, öncelikli olarak sağlık kurumunda çalışanlar ve eczane çalışanları yer alıyor. Sonraki sırada ise yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalanlar ve burada çalışanlar bulunuyor. Bu grubun son sırasında ise 65 yaş ve üstü bulunuyor. 65 yaş üstü de kendi içinde önem sırasında göre 5 grubu ayrılıyor.

Erdoğan öncelikli risk grubunun son sırasında bulunuyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise öncelikli risk grubunun en son sırasında yer alıyor. Erdoğan’ın yer aldığı 65 yaş üstü grupta öncelikli olarak 85 yaş ve üzeri, 80-84 yaş arası, 75-79 yaş arası, 70-74 yaş gruplarının aşılanması gerekiyor. 66 yaşındaki Erdoğan ise bu grupta bunların arkasında yer alıyor.

Bakanlığa göre, aşı önceliğinde 2. aşamada hizmetin sürdürülmesi için öncelikli meslekler yer alıyor. İkinci aşamanın diğer kısmında ise 50 ile 64 yaş arası grup bulunuyor. 3 aşamada ise nüfusun geri kalan kısmı yer alıyor.

“SIRANIZ MI GELMİŞTİ?”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP MYK’sında bulunan kişilerin aşı olduğuna dair açıklamasına, “Sıranız mı gelmişti @RTErdogan? Hangi risk grubunda siz ve o heyet? Yoksa kurallar sizin için geçerli değil mi? Cumhurbaşkanı milletine örnek olması gerekir. Herkesten önce kendisi kurallara uyması gerekir. Ama yine şaşırmadık maalesef” sözleriyle tepki gösterdi. Yeneroğlu, Almanya’da başlayan aşıla çalışmalarında Başbakan Angela Merkel’in de sıraya girdiğini ifade etti.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Barış Atay ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Hangi önceliklere göre aşı vuruldular?” sorusunu yönelterek, “RTE; C5 öncelik sırasına sahip. 66 yaşında ve bildiğimiz kadarıyla(!) kronik bir rahatsızlığı yok! MKYK üyelerini zaten anlamadık” ifadesini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin