AKP kadrolaşması: Seçim takvimi açıklandıktan sonra 853 kişi işe alındı

AKP’nin 25 yıl sonra kaybettiği Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde eski başkan Mustafa Tuna’nın seçim sürecinde yüzlerce kişiyi işe aldığı ortaya çıktı. İşe alımların 31 Mart seçiminin sonucu belli olduktan sonra da devam ettiği belirtildi.

BirGün gazetesinin haberine göre, yerel seçim takviminin Resmi Gazete’de yayımlandığı 14 Aralık’ın iki gün sonrasından başlayarak Mansur Yavaş’ın başkanlık mazbatasını aldığı 8 Nisan gününe kadar belediye iştirakleri ağırlıkta olmak üzere 853 kişi işe alındı.

Bunlardan 117’si AKP’nin kaybettiği 31 Mart seçimlerinden bir gün sonrası ile mazbatanın Yavaş’a verildiği 8 Nisan günü arasında gerçekleşti. Ancak bu kişiler işe başlatılmadı. 16 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında işe alınan 736 kişi ile ilgili inceleme sürüyor. Bu kişilerden gerekli özelliklere sahip olmadan liyakat kuralına aykırı olarak işe başlatıldığı tespit edilenlerin belediye ile ilişkileri kesilecek.

Yavaş: İşlem başlattık, inceleme sürüyor

Bu arada DHA’ya açıklamalarda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, YSK’nın seçim takvimini açıklandığı aralık ayından itibaren belediyeye alınan personel ile ilgili incelemelerin sürdüğünü söyledi. Yavaş, “Seçim kampanyası döneminde, seçilmem halinde 25 bin kişiyi işten çıkaracağım söylendi. 25 kişi bile işten çıkarmadık.” dedi.

Sözünü verdikleri projeleri hayata geçirmek istediklerini ancak çeşitli aksaklıklar yaşanabildiğini dile getiren Yavaş, “Genel sekreterimizi atayamadık, genel sekreter yardımcılarına muvafakat alamadık. Bazı daire başkanlarını talep ettik, muvafakat alamadık, yasa böyle. Yavaş yavaş kadromuzu tamamlıyoruz.” diye konuştu.

Hâlâ istifa etmeyen şirket yöneticileri oluğunu belirten Yavaş, şunları söyledi: “Neden istifa etmiyorsunuz ki? Ankaralı yeni yönetimini seçti. Dolayısı ile yeni yönetim de kendi ekibi ile devam edecek. Siz niye gitmiyorsunuz?”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin