Akif Beki, medyaya siyasi baskıyı böyle savunmuş: Penguen yayınlamanın nesi yanlış!

Rusya’nın Sesi Radyosu’nda (RS FM) eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu konuk etmelerinin ardından yaptıkları programa son verilmesine tepki gösteren gazeteci Akif Beki’nin, AKP ve Erdoğan’a daha yakın olduğu dönemde medyaya yönelik siyasi baskıları son derece normal gördüğü ortaya çıktı.

Beki, 9 Mart 2014 tarihinde El Cezire kanalında yayınlanan Listening Post isimli programda Richard Gizbert’ın sorularını cevaplarken Gezi protestolarının yaşandığı en sıcak anlarda bile haber kanalı CNN Türk’ün penguen belgeseli yayınlanmasını savunuyor.

Gizbert’ın ısrarlı soruları üzerine “Penguen yayınlamanın nesi yanlış!” diyen Beki, Türkiye’de medyaya yapılan baskıların yeni olmadığını, eskiden beri devam eden ve ‘Türk usulü’ dediği medya-politikacı ilişkisinin devamı olduğunu belirtiyor.

Türkiye’de medyanın yaşadığı baskının dünyanın başka ülkelerinde de yaşandığını, siyasilerin kendini savunma hakkı olduğunu anlatmaya çalışan Beki, gazetecilerin de özeleştiri yapması gerektiğini ifade ediyor.

Akif Beki, RS FM’deki programa son verilmesiyle ilgili dün T24’e yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “İlk kez kovulmadım, bu kaçıncı kavulmam. Türkiye şartlarında şaşırtıcı bir karar değil. Sputnik yönetiminin kendi kendine aldığı bir karar olduğunu düşünmüyorum. Size SETA raporu diyeyim gerisini siz anlayın.”

Beki sosyal medya hesabından da benzer bir mesaj paylaşmıştı.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin