Akar ve Fidan, Afrin için Moskova’ya gitti; Rusya ziyaretle ilgili bu fotoğrafları paylaştı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Moskova’ya giden Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la bir araya geldi. Ziyaretin Türkiye, Afrin’e olası bir operasyon için hazırlıklarını sürdürürdüğü döneme gelmesi dikkat çekti. Toplantıdan Genelkurmay Başkanlığı tek bir fotoğraf paylaşırken Rusya tarafının paylaştığı fotoğraflar dikkat çekti. Paylaşılan fotoğraflarda Akar ve Fidan sıkıntılı olduğu görülürken Rus tarafının rahatlığı paylaşımlara yansıdı.

İYİ Parti ise ziyarete tepki gösterdi. İyi Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, Fidan ve Akar’ın Moskova’ya “Afrin’e olası operasyon için hava sahasını kullanma izni için gittiklerini” söyledi, bunun “onur kırıcı” olduğunu vurguladı.

 

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Şoygu, Akar ve Fidan’la yaptığı görüşmede Ortadoğu’daki durumu ve diğer güncel konuları ele aldı. Bakanlık, görüşmenin yapıcı geçtiğini belirtti.


Genelkurmay Başkanlığı sitesinden ziyaret hakkında yapılan açıklamada ise  şu ifadeler kullanıldı: “Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 18 Ocak 2018 tarihinde Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov ile bölgesel güvenlik konuları, Suriye’deki son gelişmeler ve Astana/Cenevre süreci hakkında görüşmelerde bulunmak üzere Moskova’ya gitmişlerdir.”

Rusya ziyaretine yönelik Genelkurmay Başkanlığı’nın paylaştığı fotoğraf

İYİ Parti’den Fidan ve Akar’ın Rusya ziyaretine tepki

TSK’nın olası Afrin operasyonu konusunda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Moskova’ya yaptıkları ziyarete İyi Parti’den tepki geldi. İyi Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, Fidan ve Akar’ın Moskova’ya “Afrin’e olası operasyon için hava sahasını kullanma izni için gittiklerini” söyledi, bunun “onur kırıcı” olduğunu vurguladı. Çıray, “Sayın Akar ve Sayın Fidan Moskova’ya gitmişken, Rusya’daki PYD ve PKK ofislerinin de kapatılmasını sağlasınlar. Sağlamadan geriye dönmesinler” dedi.

Aytun Çıray Sözcü’ye yaptığı açıklamada, hükümeti Afrin konusunda dünya ülkelerini bilgilendirirken, ülkede muhalefet partilerine bilgi vermemekle eleştirdi ve şöyle dedi: “Afrin konusunda milli dış siyasetten bahsedenler, ABD’yi bilgilendiriyorlar, Fransa ile konuşuyorlar şimdi de Sayın Genelkurmay başkanı ve Sayın MİT Müsteşarı’nı Rusya’ya gönderdiler. Ama şu ana kadar bir milli siyaset olduğundan söz edilen Afrin siyaseti konusunda bunun millileşmesini sağlayacak olan iç muhalefet unsurlarıyla hiçbir görüşme yapmadılar. Bir siyasetin, hükümet ve parti siyasetinden çıkıp, tüm ülkenin milli siyaseti olması için, iktidarın sorumluluğu önce muhalefet partilerini bilgilendirmektir. Onların desteğini alarak, bir milli birlik oluşturmaktır. Kıbrıs harbi böyle olmuştu. Kıbrıs harbi gerçek bir harpti ve milli birlik içerisinde kazanıldı.”

“RUSYA’YA İZİN İSTEMEYE GİDİYORLAR”

Rusya’ya, TSK’nın olası Afrin operasyonu için hava sahasını kullanma “izni” için gidildiğini de söyleyen Çıray, şöyle konuştu; “Sayın Genelkurmay Başkanı ve Sayın MİT Müsteşarı Rusya’ya gidiyorlar. Ne için gidiyorlar? İzin istemeye gidiyorlar. Ne için izin isteyecekler? Hava sahası Ruslar tarafından kapatıldı. Hava sahasının kullanılmaması halinde, harekatın istenilen şekilde başarılı, kansız şekilde gerçekleştirilmesi çok zor. Rusya’dan izin istemek onur kırıcı birşeydir”.

“BU İŞ ‘CANBAZA BAK’ OYUNUNA DÖNÜŞMESİN”

Akar ve Fidan’ın Moskova ziyaretleri sırasında, Rusya’daki PYD ve PKK ofislerinin de kapatılmasını sağlamaları gerektiğine vurgu yapan İyi Parti Genel Sekreteri Çıray, “PYD ve PKK ofislerinin kapatılmasını sağlamadan geri dönmesinler. Aksi halde, en baştan beri ifade ettiğim şeyi söylemek istiyorum; Bu iş canbaza bak oyununa dönüşür. Türk milletinin ve dünyanın dikkatleri Afrin’e çekilir, Fırat’ın doğusunda ise istemediğimiz ve kurulmaya başlanmış olan yapılanma devlete dönüşür.” dedi.

“SURİYE İLE DERHAL BARIŞILMALI”

İyi Parti olarak hükümeti sadece eleştirmek yerine, önerilerini de sürekli gündeme getirdiklerini kaydeden Çıray, “Bizim milli meselemiz Suriye ile kavga etmememizi gerektiriyor. Derhal Suriye ile barışmalıyız. 911 km sınırımızı işbirliği ile korumalıyız. Suriye ile barışarak, Türkiye’de bulunan sığınmacıları, güvenliklerini de sağlayarak, Suriye’ye dönmelerini sağlamalıyız. Bunun dışında yapılacak her şey 2011’den itibaren başlayan Suriye politikalarındaki yanlışlar zincirinin devamı niteliğinde olur. Böyle yapılmazsa, ABD ve Rusya gibi, 3. 4. ülkelerin onur kırıcı izinlerine tabi hale geliriz. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yaptığı yanlışları milli ve yerli politika söylemi kamufle edemez” değerlendirmesini yaptı.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin