AK Parti haklı! Muharrem İnce Kürtlerin kirvesi olmalı…

Yorum | Ebubekir Işık

Henüz seçim sonuçları resmi olarak açıklanmadığı halde 24 Haziran akşamı bir süreliğine kayıplara karışması ve aynı akşam bir gazeteciye gönderdiği ‘adam kazandı’ mesajı ile bir anda havuz medyasında boy boy karizmatik resimleri basılan İnce, aslında tam da Ak Parti sözcüsü Mahir Ünal’ın da ifade ettiği gibi CHP’nin doğal lideri olmuştur ve İnce yönetimindeki bir CHP’nin şu an ki CHP’den çok daha hayırlı işler yapacağına olan inancımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

***

Neden mi? Anlatayım…

Bir çok arkadaşımın seçim sonuçlarını değerlendirirken yapılan usulsüzlükleri tekrar tekrar anlatmalarını kıymetli bulduğum halde bunun pratikte önemli bir yerinin olmadığı gerçeğinden hareketle, ‘artık olduğu kadarıyla’ şeklinde özetlenebilecek bir muhalif sıkışmışlığı içerisinde olduklarını görmekteyim.

Bu nedenle, seçim sonuçlarından belkide an itibariyle daha kıymetli ve umut yeşerten bir siyasal fırsat ile karşı karşıya olduğumuzu görmek isteyenleri de bu tarafa davet etmek isterim.. Seçim sonuçlarını detaylı inceleyenler için, bu seçimin AKP ve özellikle MHP için hiç beklenmedik sonuçlar doğurduğunu ifade etmekle beraber; aynı seçimin CHP ve HDP için de son derece önemli fırsatlar yarattığını düşünenlerdenim.

***

Her ne kadar CHP; İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile geniş katılımlı bir ittifak üzerinden seçimlerde ortak bir hareket zemini oluşturduysa da, seçim sonuçlarının açıklanmasından bu tarafa birçok kimsenin üzerinde tartışmasız lehte rey kullandığı bir gerçek varsa, o da Muharrem İnce liderliğinde ki bir CHP’nin Türkiye Kürtleri için daha makul bir siyasal adres olacağı gerçeğine işaret etmekte.

Yeni dönemin şartları CHP ve HDP’yi birlikte hareket etmeye zorlayacak

Başkanlık sisteminin önümüzdeki haftalarda nasıl uygulanacağına dair henüz kat-i bilgilere sahip olmasakta, bu yeni Ala Turca modelin CHP ve HDP için neye tekabul edeceğini seçimin hemen akabinde iç işleri bakanı Süleyman Soylu’dan öğrendik. HDP’li Pervin Buldan’ı arayıp tehdit ettiğini kameralar karşısına geçerek yineleyen Soylu, valilere gönderdiği talimatla bundan böyle CHP’lilerin şehit cenazelerine alınmayacağını da üstüne basa basa tekrarladı. Hasılı, yeni dönemde yanlızca HDP değil artık CHP’nin de ‘somut olarak’ dayak yiyenler kulübüne gireceğine dair şüpheye mahal kalmadı. Bu bağlamdan hareketle, CHP ve HDP’nin bir anlamda ‘dayak yiyenler’ dayanışması göstermesinin son derece akla ve izana uygun, aksinin ise akılsızlık ve bağnazlık olacağını söylemek yanlış olmaz.

Foto | AFP

***

Bunun dışında, CHP’nin HDP’yi dışarıda tutarak diğer muhalefet partileri ile kurduğu seçim ittifakının getirdiği oy miktarına baktığımızda ve bu oy oranlarının giderek daha da düşme yönünde hareket edeceği ihtimalinin olması, CHP’nin yüzde 10 barajını geçme hususunda kendisini ispatlamış bir HDP ile daha yakın çalışması gerektiğini gözler önüne sermekte. Kaldı ki, son seçimlerde yakalanan sinerjiden de anlaşıldığı üzere CHP ve HDP seçmeni arasında yanlızca ideolojik anlamda değil siyasal tercih anlamında da hatırı sayılır bir geçişkenlik ve ortaklaşma durumu olduğu son derece açık.

CHP-HDP Birlikteliğinin CHP’ye Kazandıracakları

Önümüzdeki dönemde İnce’nin CHP yönetiminin başına geçmek isteyip istemeyeceği, böyle bir ihtimalin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinden bağımsız olarak; İnce yönetiminde ki CHP’nin geçmiş yönetimlerin ‘kurucu ideoloji’ fetişizmini bir kenara bırakarak, CHP’yi Türkiye Kürtleri ile bir çok ortak noktada kesiştirebileceğini ve bu sinerji ile belki de seküler seçmenin önemli bir kısmını Kürt realitesine dair müsbet anlamda dönüştürebileceğini düşünmekteyim.

Kürt meselesinde geleneksel CHP yaklaşımına mugayir olarak bir çok karara imza atmış biri olan İnce’nin, 2015 yılında HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması hususunda partisinden farklı olarak aleyhte oy kullandığını tekrar hatırlatmak isterim. Bununla birlikte, Diyarbakır ve farklı şehirlerde yaptığı seçim çalışmalarında yanlızca Kürtlerin değil, seküler CHP seçmeninin de gözlerinin içine baka baka Kürt sorununu kabul etmesi ve bu hususta kendilerine çok iş düştüğünü ifade etmesi, İnce liderliğinde ki bir CHP’nin seküler seçmen ile Kürtlerin ortak bir siyasal mücadele etrafında kenetlemesini kolaylaştıracağına inanıyorum.

Böyle bir birlikteliğin, gerek önümüzdeki dönemde yapılacak başkanlık seçimleri için, gerekse de yapılacak parlamento seçimleri noktasında, CHP’nin yüzde yirmibeş tabusu ile beraber birçok siyasal ve toplumsal çıkmazını geride bırakması sonucunu da pekala doğuracağı kanaatindeyim.

HDP-CHP Birlikteliğinin HDP’ye Kazandıracakları

Başından beri HDP’nin Türkiyelileşme projesine destek veren fakat bu projenin Kürtlerin hassasiyetlerine rağmen ve tabanda karşılığı olmayan bir takım radikal sol isimler ve siyasal örgütlerle olmaması gerektiğini vurgulayanlardan biriyim. Türkiye’de merdiven-altı faaliyet gösteren bir çok radikal sol yapının HDP içerisinde kendilerine yer bularak ve HDP’yi adeta bir hamal gibi kullanıp kendilerini meclise taşıması, HDP’yi orta ve uzun vadede Türkiyelileştirmez. Zaten HDP içersinde kendisine yer bulmuş bu marjinal sol örgütlerin 1980 darbesinden bu tarafa bir Türkiyelileşememe sorunu olduğu ve bu problemi aşamadıkları için marjinalize olduklarını belirtmekte yarar var.

***

Fakat, HDP’nin İnce liderliğinde ve Türkiyelileşme sorunu olmayan bir CHP ile ortak hareket etmesi, en çok HDP’nin işine yarayacak ve HDP’yi Türkiye’nin siyasal periferisinden siyasal merkezine olan yolculuğunu daha da hızlandıracaktır. Kaldı ki, CHP’nin diğer marjinal sol gruplara kıyasla toplumda milyonlarla ifade edilebilecek bir siyasal karşılığı olduğunu hatırlatmaya gerek bile yok.

HDP’nin CHP ile kuracağı siyasal bir ittifakın HDP için en önemli kazanımlarından biri şüphesiz HDP’nin PKK ile olan ilişkilerini tekrar düzenleme baskısı yaşayacak olması. CHP’nin HDP üzerinde böyle bir çıpa (leverage) fonksiyonu icra etmesi, PKK’nin Kürt siyaseti üzerinde ki etkisini önemli ölçüde sınırlayabilir.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Seçim sonucu mu?

    Biraz naif kaçtı gibi.

    Tek yapılacak şey meclisi terk etmek. Haddi zatında fonksiyonu olmayan bir yetde durmanın, maaşlar hariç!!!, ne manası var?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin