Aile boyu torpil: Bakan’ın yeğeni daire başkanı, müsteşarın dünürü BDDK üyesi

AKP’nin yüzbinlerce memuru Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında haksız yere işsiz bırakmasına karşın partili ve aile boyu kadrolaşması sürüyor. Bürokrasideki üç yeni torpil ataması tartışma konusu oldu. AKP’li Milli Eğitim Bakanı İsmet  Yılmaz’ın öğretmen yeğeni Özel Eğitim Daire Başkanı oldu. Millî Eğitim Özel Eğitim Kaynaştırma Daire Başkanlığına, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Metalurji Teknolojisi öğretmeni olan yeğeni Fikret Yılmaz vekaleten atandı. Hazine Müsteşarı Osman Çelik’in ise dünürü BDDK’ya üye yapıldı, damadı tecrübesizliğine rağmen New York ataşeliğinde görevlendirildi.

UZMANLAR BİR YANA YEĞEN BİR YANA!

İlk tartışmalı atama Bakan Yılmaz’ın yeğeni ile ilgili yapıldı. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğüne bağlı Özel Eğitim Kaynaştırma Daire Başkanlığına, özel eğitim alanında hiçbir deneyimi olmayan Metalurji Teknolojisi öğretmeni Fikret Yılmaz vekaleten atandı.

CHP’Lİ VEKİLDEN SORU ÖNERGESİ: ATAMA SİYASİ ETİĞE UYGUN MU?

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için verdiği soru önergesinde “Özel eğitim alanında aktif çalışan ve özel eğitim alan onlarca uzman personel varken, bu alanda eğitimi ve deneyimi olmayan yeğeninizin atanması siyasi etiğe uygun mudur?” diye sordu.

Fikret Yılmaz’ın atama yazısı Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürülüğü Daire Başkan Vekili Bekir Erdoğan imzası ile 15 Aralık 2017 tarihinde ilgili kurumlara da gönderildi.

TECRÜBESİ YOK AMA KAYINPEDERİ VAR

Bürokraside Hazine Müsteşarı Osman Çelik’in yaptığı atamalar tepki çekti. Hazine Müsteşarı Çelik’in dünürünün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK) üye olarak atandığı öğrenildi. Çelik’in damadının da Ekonomi Bakanlığı’ndaki 5 yıllık tecrübesine rağmen New York ataşeliğinde görevlendirilmesi bürokraside rahatsızlığa neden oldu. Hazine Müsteşarı Çelik, dünürünün BDDK Kurul üyeliğine getirilmesi için talepte bulunmadığını söyledi.

DÜNÜR BDDK’YA

BDDK’da haziran ayından beri boş bululan kurul üyelikleri vardı. Başkan ve bir üyenin kaldığı BDDK’da boş üyeliklere atamalar 13 Aralık’ta yapıldı. Ataması yapılan 4 üyeden biri olan Mustafa Balcı’nın, Hazine Müsteşarı Çelik’in dünürü olduğu öğrenildi. Balcı’nın BDDK’ya atanmadan önce Vakıf Katılım’da görev yaptığı belirtildi.

ATAMAYI SON ANDA ÖĞRENMİŞ

Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre Hazine Müsteşarı Çelik, dünürü Mustafa Balcı’nın Kurul üyeliğine atanması sürecinin hiçbir aşamasında olmadığını, teklif aşamasında da hiçbir makamla konuşmadığını, Balcı’nın 30 yıllık bankacılık geçmişi olduğunu söyledi. Hazine Müsteşarı sıfatıyla talepte bulunmadığını, ilgili bakana da bir şey söylemediğini ifade eden Çelik, aday olup olmadığını bilmediğini, son anda atamayı öğrendiğini savundu.

Damadı İskender Balcı’nın ise kendisi kamuya geçmeden önce Ekonomi Bakanlığı’na girdiğini belirten Çelik, ABD’de görevlendirilmesinin tamamen yönetimin takdiri olduğunu söyledi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin