AİHM’den 17-25 Aralık kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 17-25 Aralık soruşturmasıyla ilgili çalışmalarına getirilen yayın yasağının ‘ifade özgürlüğü ihlali’ olduğuna hükmetti.

AİHM ayrıca 2016’daki anayasa değişikliği ile vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını “ifade özgürlüğü ihlali” olduğuna karar verdi.

Mahkeme, gazeteci Banu Güven ile akademisyenler Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak tarafından yayın yasağına karşı açılan ortak davada kararını bugün açıkladı. AİHM, Banu Güven’i, gazeteci kimliği nedeniyle, yayın yasağı konusunda “mağdur” olarak tanımlarken, Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak’ın “yasağın kendilerini nasıl etkilediğini kanıtlayamadıkları” gerekçesiyle “mağdur” olarak tanımlanamayacakları sonucuna vardı.

“Banu Güven’in ifade özgürlüğü ihlal edildi”

DW’nin aktardığı habere göre, basın özgürlüğünün ayrılmaz parçası olan haber toplamanın gazetecilik açısından önemine vurguda bulunan AİHM, toplumsal bir konuyla ilgili yayın yasağını, “toplumu aydınlatma misyonu olan gazetecileri caydırıcı bir önlem” olarak değerlendirdi. Söz konusu yasağı “kısıtlayıcı ve gelecekte her türlü haberin yayılması ve yayınlanmasını yasaklamayı hedefleyen bir önlem” olarak tanımlayan AİHM, yasağın davacı Banu Güven’in ifade özgürlüğü üzerinde “ciddi yansımaları” olduğuna kanaat getirdi. Yasağın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğünü düzenleyen 10’uncu maddesi temelinde “yasal dayanağı” olmadığını da belirten AİHM, bu tespitlerden yola çıkarak Banu Güven’in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

Karar gereği Ankara, Banu Güven’e mahkeme masrafı olarak 1500 (bin beş yüz) euro ödeyecek.

Filiz Kerestecioğlu’nun dokunulmazlığı

Öte yandan, AİHM, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öngören 20 Mayıs 2016 tarihli anayasa değişikliğinin AİHS’nin ifade özgürlüğü maddesi kapsamına girdiğine dair yeni bir karara daha imza attı. Mahkeme, dokunulmazlığı kaldırılan HDP milletvekillerinden Filiz Kerestecioğlu’nun ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

Selahattin Demirtaş davası kararındaki hükümleri hatırlatan AİHM, anayasa değişikliğinin “parlamenterlerin siyasal planda ifade özgürlüğünü sınırlamayı hedeflediğini” tekrarladı. O tarihte HDP milletvekili olan Filiz Kerestecioğlu’nun anayasa değişikliği ile dokunulmazlığının kaldırılmasının, kendi başına, AİHS’nin 10’uncu maddesiyle güvence altına alınmış ifade özgürlüğüne müdahale olduğuna hükmetti.

AİHM’de 1’e karşı 6 oyla alınan karara sadece Türk yargıç Saadet Yüksel karşı çıktı.

Ankara karar gereği Filiz Kerestecioğlu’na 5 bin euro manevi tazminat ve 4 bin euro mahkeme masrafı ödeyecek. Her iki karara olası itiraz için tarafların üç aylık süresi bulunuyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin