AİHM serbest bırakılsın demişti: Demirtaş hakkında yeni iddianame

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobane olayları soruşturması kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 108 kişi hakkında iddianame hazırladı.

Aralarında HDP eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve eski milletvekillerinin bulunduğu 27’si tutuklu toplam 108 şüpheli hakkında, Kobani olayları soruşturması kapsamındaki iddianame düzenlenerek Ankara 22’inci Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Kobani iddianamesinde şüpheliler için devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma, 37 kez adam öldürme başta olmak üzere çeşitli suçlardan ceza istendi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Daire, geçtiğimiz günlerde dört yıldır Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili, geçtiğimiz yıl yaptığı duruşmayla ilgili kararını açıklamıştı. Büyük Daire, 2’ye karşı 15 oyla, Demirtaş’a yönelik ağır hak ihlalleri olduğuna hükmetmişti. AİHM kararında “Demirtaş’ın tutukluluğu hukuki değil siyasi gerekçelere dayanıyor”, “Serbest bırakılmaması, hakkındaki ihlal hükmünün devamı anlamına gelecek” ve “Demirtaş’ın ifade özgürlüğü de ihlal edildi” gibi ifadeleri yer almıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin