AİHM Selahattin Demirtaş’la ilgili kararını verdi: Serbest bırakılmalı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Halkların Demokrasi Partisi eski Eş-Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yaptığı başvuruyla ilgili olarak Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetti.

AİHM Demirtaş’ın serbest bırakılması ve tutuksuz yargılanması gerektiği yönünde karar verdi. Mahkeme’nin kararında yargılama öncesi uzun tutukluluk süresinin Türkiye’deki yargı sistemiyle bağdaşmadığı belirtildi.

AİHM bu kararı oybirliğiyle aldı. Yapılan açıklamada, şu ifade yer aldı:

“Mahkeme, Demirtaş’ın ‘makul bir şüpheyle’ gözaltına alındığını ve tutuklandığını kabul etti. Ancak Mahkeme, ulusal mahkemelerin dayandığı nedenlerle, adli mercilerin Demirtaş’ın tutukluluğunu ‘yeterli’ gerekçeleri olmadan uzun tuttuğuna hükmetti.”

Kerem Altıparmak: Derhal serbest bırakılmalı

Demirtaş’ın başvurusunu hazırlayanlardan biri olan insan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak, karara ilişkin yaptığı açıklamada, “AİHM Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna son verilmesi için gereğinin yapılması gerektiğini karara bağladı. Şu andan itibaren tutuklu olması hem ulusal hem de uluslararası hukuka aykırıdır. Derhal serbest bırakılması gerekir” dedi.

TÜRKİYE, DEMİRTAŞ’A 15 BİN EURO ÖDEYECEK

AİHM, Türkiye’nin Demirtaş’a 10 bin euro manevi tazminat cezası ile masraflar ve harcamalar için 15 bin euro ödemesine hükmetti. İki yıldır tutuklu olan Demirtaş’ın avukatları AİHM’e 20 Şubat 2017’de başvurmuştu.

Karar sosyal medyanın önemli gündemlerinden biri oldu.

Kararın uygulanmasını savunanların kullandığı #AİHMkararınaUyulsun etiketi, Twitter’da Türkiye’de en çok paylaşılan etiketler listesinde üst sıralara yerleşti.

HDP’li milletvekili ve parti yöneticilerinin aralarında bulunduğu birçok sosyal medya kullanıcısı, paylaştıkları mesajlarda Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

ADALET BAKANINDAN TEPKİ

Kararla ilgili AKP hükümetinden ilk tepki  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den geldi. Gül, AİHM’in “Demirtaş serbest bırakılsın” kararına tepki gösterdi. Gül, “Nihai kararı Türk yargısı verir” dedi.

Gül, “Kararı bir görelim. Bu konuda yargılamayı yapan yargı mercii karar verecektir” ifadelerini kullandı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin