AİHM önünde hukuksuzluklara karşı ‘birlik’ çağrısı

ENSAR NUR | STRAZBURG TR724

Zorla kaybedilmelerin duyurulması için AİHM önünde başlatılan ‘Adalet Nöbeti’nin 4’üncü gününde farklı kesimlerden muhaliflerin katılımıyla canlı yayın düzenlendi. Alevi ve Kürt derneklerinin de desteklediği eyleme kayıp yakınlarının yanı sıra sanatçılar, yazarlar ve insan hakları savunucuları da yayına bağlanarak destek verdi. Program Youtube kanalı Justice TV’den yayınlandı.

AİHM önünden konuşan Mehmet Ali Uludağ, Ayşegül Dilber, Hilal Nesin ve kayıp yakınları birlik mesajı verdi. Mağdurların artık dini, etnik ve siyasi ayrımları bir kenara bırakıp omuz omuza vererek hukuksuzluklara karşı mücadele etmeleri gerektiğinin şart olduğunu vurguladılar.

Faşist sisteme karşı birlik çağrısı yapan müzisyen-yazar Hilal Nesin şunları söyledi: “2016’daki sözde darbe girişiminden sonra faşistlerin terörist ilan ettiği insanlara terörist diyenlerle mücadele halinde olduğumu söyleyebilirim. Bu işin sağcısı, solcusu, ocusu, bucusu yok. Bir ülkede kayıp varsa, işkence varsa, haksızlık varsa onun karşısında birleşmeliyiz.

Üzerimizde ne kadar ayrıştırabilirim, ne kadar bölebilirim diye denemeler yapan sisteme karşı gelmeliyiz. Normal yaşamımızda 2016’dan önce selam vermeyeceğimiz insanlarla bugün İnsan Hakları Mahkemesi önünde beraberiz. Peki, bizi kim birbirimize düşürdü? Sistem. Bu sistemin malzemesi olmak istemeyen herkes faşizme karşı birleşmeli.”

‘Her birimiz bir Cumartesi annesi adayıyız’

Avrupa Adalet İnisiyatifi Başkanı ihraç hakim Ayşegül Dilber, “Ya birleşerek mücadele edeceğiz ve vazgeçmeyerek kaybetmeyeceğiz, ya da iktidarın ayrıştırmalarına düşerek kaybedeceğiz. Bu sistemli kötülüğe karşı mücadeleye devam etmeliyiz, yoksa kadınlar olarak her birimiz bir Cumartesi annesi adayıyız.” ifadelerini kullandı.

5 gündür Adalet nöbetini sürdüren insan hakları aktivisti Mehmet Ali Uludağ, “Kaybedilenler ortaya çıkarılsın ve Cumartesi annelerine yeni anneler eklenmesin. Tek amacım bu, amasız fakatsız. Mücadelemiz bu arkadaşlarımızla devam edecek. Rahatsız etmeye devam edeceğiz, onları tarihin karanlık çöplüğüne göndermek için gece gündüz çalışacağız. Korkmuyoruz!” dedi.

AİHM önündeki eyleme katılan Yusuf Bilge Tunç’un kardeşi de kamera kayıtlarının ve telefon sinyallerinin incelenmediğini ve etkin bir soruşturma yürütülmediğini belirtti. Yayına katılan Ferhat Tunç, Erk Acarer, Levent Üzümcü, Sibel Yiğitalp ve Akın Birdal de eyleme desteklerini verdi, mağdurların acılarını paylaştı.

AİHM önündeki eylem “Kayıplar için adalet” sloganlarının ardından katılımcılar hep birlikte “Karlı Kayın Ormanında”  parçasını seslendirdi. Yoğun yağmura rağmen devam eden eylem, farklı muhalif grupların birlikte gerçekleştirdiği ilk eylemlerden biri olma özelliğini taşıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin