Ahmet Davutoğlu: Dini kitapların suç unsuru gösterildiği acı manzaraları biz 28 Şubat’ta görmüştük!

Mersin Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonda, örgüt dokümanı olarak Hadis ve Tefsir kitaplarının gösterilmesine Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu sert tepki gösterdi.

“Biz böyle acı manzaraları en son 28 Şubat’ta görmüştük. Daha düne kadar mitinglerde halka Kur’an-ı Kerim gösterenler neden şimdi sessiz?” diye soran Davutoğlu, “Bu iktidarın akıl hocaları 28 Şubat artıkları olduğu için yıllar sonra yeniden 28 Şubat sahnelerini görmeye başladık.” ifadesini kullandı.

Bu durumun iktidarın keyfi yönetiminin polisteki tezahürü olduğunu aktaran Davutoğlu, “Bu açık bir şekilde, tıpkı 1990’lardaki gibi, terörle mücadele kılıfı altında hukukun ve adaletin lime lime edilmesidir. Hukuk Devletinde bir yetkili, bir memur veya bir bakanın, suç işlemiş veya işlememiş vatandaşlara karşı kullanacağı dilin sınırlarını kanunlar çizer. Ama siz açık bir şekilde kanun tanımayacağınızı ilan ediyorsanız hukuk devleti kuralları dışında bir yönetime geçtiğinizi de ilan ediyorsunuz demektir.” açıklamasın yaptı.

 

Davutoğlu’nun konuyla ilgimi açıklamalarının satır başları özetle şöyle;

“Bu iktidarın akıl hocaları 28 Şubat artıkları olduğu için yıllar sonra yeniden 28 Şubat sahnelerini görmeye başladık. Bakın işte geçen hafta bir polis baskını sonrası bu ülkede hemen her vatandaşın evinde bulunan kutsal kitabımız Kuran, tefsir, hadis ve fıkıh kitaplarımız birer suç delili olarak sergilendi.”

“Bir Batı ülkesinde bu sahne yaşansa ortalığı birbirine katacak olanlar resmen sus pus oldular. Daha düne kadar mitinglerde gösterilen Kur’an-ı Kerim’in bu kez tefsirinin polis standında suç delili olarak sergilenmesine iktidar cenahından bir tek ses çıkmadı.”

“Haftalardır sizlere hitap ederken polisin denetimsizliği ve bu iktidarın vurdumduymazlığı neticesinde ülkenin her bir tarafında yaşanan hukuksuzluk ve mağduriyetlerde yaşanan artışa dikkat çekiyordum. Bakınız bu açık bir şekilde iktidarın keyfi yönetiminin polisteki tezahürüdür.”

“Bu açık bir şekilde, tıpkı 1990’lardaki gibi, terörle mücadele kılıfı altında hukukun ve adaletin lime lime edilmesidir. Hukuk Devletinde bir yetkili, bir memur veya bir bakanın, suç işlemiş veya işlememiş vatandaşlara karşı kullanacağı dilin sınırlarını kanunlar çizer. Ama siz açık bir şekilde kanun tanımayacağınızı ilan ediyorsanız hukuk devleti kuralları dışında bir yönetime geçtiğinizi de ilan ediyorsunuz demektir.”

8 YORUMLAR

 1. “Hukuk Devletinde bir yetkili, bir memur veya bir bakanın, suç işlemiş veya işlememiş vatandaşlara karşı kullanacağı dilin sınırlarını kanunlar çizer.”
  Nasıl yani! Bir hukuk devletinde bir Bakan, bir gazeteciye “namussuz” diyemez mi?

 2. Hoca “bir Batı ülkesinde bu sahne yaşansa ortalığı birbirine katacak olanlar resmen sus pus oldular” diyor.
  Sadece Türkiye değil Batı ve bütün İslam ülkeleri de, “düne kadar Bakanlıkların tavsiye ettiği kitapların nasıl olup da silahlı terör örgütü dökümanı olur” diye soramadı henüz.

 3. Allah’a binler kere şükürler olsun ki, örgüt dökümanlarımız Rabbimizin ayetleri ve Efendimiz’in (SAV) sözleri…

  Onları suç unsuru sayanların da, görüp duyup da duyup sessiz kalanların da cezalarını Rabbimiz verir elbet…

 4. Sayın Davutoğlu, “28 Şubat sahnelerini yeniden görmeye BAŞLAYAN” sizsiniz.

  Bizler, bu oyunun “17-25 Aralık”, “Şeytanlaştirma”, “Seçim Süreçleri”, “15 Temmuz” perdelerini de gördük.

  Senaryondaki rolünüzü -kısmen de olsa- öğrendik. Bu nedenle, sizin ve partinizin şimdiki güzel ve doğru sözlerini, siz söylediğiniz için değil güzel ve doğru olduğu için alkışlıyoruz…

 5. Gonulden inaniyorum ki dun tanigimiz bu insan, bugun kendi cikari icin soylem degistirmis. Yarin basa gecse dun yaptiginin ve bugun yapilanlarin aynisini yapacak. Bence hicde dikkate almaya gerek olmayan bir sahis ve aciklamalari da benim icin bir anlam ifade etmiyor. Okuyunca iyice rahtsiz oluyorum. Keske gazetenizin guzel kosesine tasimasaniz bunlari.

  • Reis de aynısını diyor. Havuz da dediğiniz gibi yapıyor.
   Her ne kadar, liyakat yönüyle dediginiz doğru olsa da, habercilik yönüyle tr724un yaptığı doğru…

 6. Reis de aynısını diyor. Havuz da dediğiniz gibi yapıyor.
  Her ne kadar, liyakat yönüyle dediginiz doğru olsa da, habercilik yönüyle tr724un yaptığı doğru…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin