Ahmet Bozkuş, AP’deki o programı anlattı: “Dünyanın tüm mağdur çocukları için ses çıkarın”

1989 yılında kabul edilen ve Türkiye’nin de altına imza attığı Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 30. yılı kutlanıyor. Bu kapsamda Avrupa Birliği’nin (AB) başkenti Brüksel’de bu güne özel bir toplantı yapıldı.

Değişik ülkelerinden önceden başvuru yaparak programa gelen katılımcılar dünyadaki çocuk haklarını ve son yaşananları konuştu.

Avrupa Parlementosu’nda (AP) programa katılanlardan biri olan Ahmet Bozkuş da program sonunda Periskop üzerinden bir değerlendirmede bulundu. BM tarafından 1989’da kabul edilen sözleşmenin çocukların haklarını savunduğunu belirten Bozkuş, “Türkiye bu sözleşmeye uyacağına 1990’da imzalayarak deklare ediyor. Sözleşme en fazla ülkenin imza attığı uluslararası belge durumunda. 193 ülke bu sözleşmeye imza atmış. Beki bu ülkelerin çocuk hakları konusundaki karnesi nasıl? Etrafınıza bakın, bulunduğunuz ülkeye bakın.” dedi.

Programda Türkiye’de cezaevlerinde bulunan bebeklerin, annesinin babasının pasaport yasağından dolayı yurtdışına tedavi olmaya gidemeyen çocukların ve hamile kadınların gündeme geldiğini belirten Bozkuş, “Katılanlara bu durumdan haberiniz var mı ve bir çözüm öneriniz var mı? diye bir soru soruldu. Salonda alkış koptu. Tabi çözüm makamında olan kişiler orta yoktu. Fakat AP çatısı altında bunların kayıt altına alınması da önemliydi.” ifadelerini kullandı.

Bozkuş sözlerini, “Dünyanın neresinde olursa olsun haksızlığa uğramış ya da mağdur edilmiş bir çocuk için olabildiğince çok sesinizi çıkarın.” diyerek bitirdi.


‘Cezaevindeki çocuklara ses olmak kimseyi terörist yapmaz, insan yapar’

Görme engelli gazeteci Cüneyt Arat da bugüne özel bir video yayınladı. ’20 Kasım dünya Çocuk hakları günü kutlama mesajım’ diyen Arat, “Cezaevindeki çocuklara ses olmak kimseyi terörist yapmaz, insan yapar” ifadesini kullandı.

Arat’ın videosu şöyle;

 

1 YORUM

  1. Işte Türkiyenin gelecegini perşinliyen iyi insanların bir kısmı. Ne yazık ki obür kısmı hukuksuz ve haksız olarak hapislerde seslerini çıkaramıyorlar.Karanlıkta TEK MUM bile karanlıgı yok eder unutmayın.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin