Ahmet Altan, La Repubblica’ya konuştu: “Hapishane binlerce masum var; çıkmak tam da bir keyif değil”

Geçtiğimiz hafta hakkında verilen hapis kararından sonra tahliye edilen gazeteci Ahmet Altan, İtalyan La Repubblica gazetesine konuştu. Altan, Roberto Saviano’nun New York’tan yönelttiği soruları Skype üzerinden cevapladı.

Altan, La Repubblica röportajında, kitabında geçen “Gerçeklik bana boyun eğdiremedi, ben gerçeklikten daha güçlüydüm” ifadesi üzerinden yöneltilen “Hâlâ senin için böyle mi?” sorusuna, “Koşullar çok değişmedi. Savcı tekrar tutuklanmamı istedi ve hâkimin kararını bekliyoruz. Açıkça söylemek gerekirse şimdi gelip burada konuşuyorken bile beni alabilirler” karşılığını veriyor.

Altan, “Bu durum seni kaygılandırıyor mu” sorusuna ise, “Herhangi bir endişe duymuyorum” cevabını veriyor.

Ahval News’in aktardığına göre, 1138 gün sonra özgürlüğüne kavuşan Altan, “Nasıl güçlü kalıyorsun” sorusuna, “Edebiyat olmayan bir Tanrı’nın yeryüzündeki elidir. Hayatın şeyleri, bu yaşanan trajediler, bunların hepsi geçicidir. Edebiyat kalıcıdır” yanıtını verdi.

Altan, Saviano’nun “Hücrende kaç kişi vardı ve birbirinizle arkadaş mıydınız” sorusunu ise şöyle yanıtlıyor:

“Üç kişiydik. Evet, çok iyi arkadaşlar. Özellikle bir çocuk için bir nevi babaydım. Onu orada bırakmanın acısını hissediyorum. Hapishaneden çıkmak tam da bir keyif denemez. Çünkü biliyorsun ki hâlâ demir parmaklıklar ardında binlerce masum insan var. Bu beni yaralıyor ve mahvediyor.”

Ahmet Altan, bu süreçteki en zor zamanını ise şöyle açıklıyor:

“Kardeşim tutuklandığı zaman ve kızımı ağlıyorken gördüğüm an… O hiç böyle olmazdı. Bu iki şey beni yaraladı. Bana kalırsa, kendimi koruyabiliyorum.”

Saviano, Ahmet Altan’ın şu sözlerini de aktarıyor: “Karanlık rejimler yazarlar için tehlikelidir ama aynı zamanda büyük bir fırsat sunarlar. Çünkü tek bir mum karanlık bir odayı aydınlatabilir. Karanlıkta mum alevi, gündüz vakti bir projektörden daha güçlüdür.”

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Ahmet Altan’ı “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmıştı, ancak suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek tahliyesine karar verilmişti.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin