Ah şu ihtimaller!

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

2022 Dünya Kupası yolunda, Letonya’nın desteğiyle yeniden avantajlı konuma yükseldik. Grupta ikinci olup, playoff oynama şansımız, Norveç’in evinde Letonya’ya takılmasıyla iyi bir ihtimale dönüştü. Hepi topu 34 bin nüfuslu Cebelitarık’ı farklı yenmek, Norveç’in puan kaybıyla birlikte anlam kazandı. Türk futbolunun en belirgin hastalığı olan “ummanı geçip derede boğulmak” nüksetmezse 2022 Dünya Kupası’na katılım yolunda önemli bir virajı aşmış olacağız.

HER ŞEY İSTEDİĞİMİZ GİBİ OLMUŞTU

Euro 2016’ya direk adımızı yazdırmamız için Konya’da İzlanda’yı yenmemiz yetmiyordu. Maçın son dakikasında Selçuk İnan’ın serbest vuruştan attığı gol, yolun yarısına bile yetmiyordu. Üç puanı cebimize koymuştuk ama en iyi üçüncü olup, Euro 2016’ya doğrudan katılmamız için galibiyetimizle beraber 6 şart daha vardı. Öyle ki, maç öncesi Türkiye’nin en iyi üçüncü olma şansı sadece yüzde 2,5 olarak gösteriliyordu. Maçlar bittiğinde Türkiye adını doğrudan Euro 2016’ya yazdırırken, olmaz denen tüm ihtimaller gerçekleşmişti.

Portekiz-Danimarka maçında, Danimarka’nın kazanmaması gerekiyordu. Slovenya-Litvanya maçında, Slovenya’nın puan kaybetmesi gerekiyordu. Lüksemburg-Slovakya maçında, Slovakya’nın kazanması gerekiyordu. Polonya-İrlanda maçında, Polonya’nın kazanması gerekiyordu. Ukrayna-İspanya maçında, İspanya’nın kazanması gerekiyordu. Letonya-Kazakistan maçında, Kazakistan’ın kazanması gerekiyordu… Türkiye’nin İzlanda’yı yenmesinin yanında bütün bu ihtimaller gerçekleşti ve gruptan çıktık.

BENZERLİKLER VAR

Şartlar Euro 2016 öncesi gibi olmasa da benzerlikler vardı. Cebelitarık’ı yenmek yetmiyordu. Norveç’le averaj farkını kapatmak için fark atmalıydık. Kerem Aktürkoğlu ile henüz 11. dakikada golü bulup rahatladık. Golden bir 11 dakika sonra Jayce Olivero’nun kırmızı kart görmesiyle zayıf rakip iyice güç kaybetti. Golleri buldukça moralimiz yerine geliyordu. Bir kulağımız elbette Norveç – Letonya maçındaydı. Dakikalar ilerledikçe gol sesi gelmiyordu. Türkiye’nin Serdar Dursun’la 5. golü bulduğu aynı dakikada Norveç’ten moral bozan bir haber gelmişti. Mohamed Elyounouussi, Vikingleri 1-0 üstünlüğe taşıdı. VAR’ın varlığına bir kez daha şükrediyorduk. VAR kontrolüyle gol ofsayt gerekçesiyle iptal edilince, şans bir kez daha bize gülmüştü. Mert Müldür’ün skoru 6-0’a taşımasıyla “çalsın sazlar” moduna girdik. 90+9 dakika süren Norveç-Letonya maçı 0-0 bitince, Cebelitarık galibiyeti anlam kazanıyordu.

HOLLANDA BERABERE KALINCA

Averajla Norveç’i geçip ikinci sıraya yerleştik. 2022 Dünya Kupası yolunda Letonya kadar Karadağ da bize çalıştı. Lider Hollanda’yı konuk eden Karadağ, Depay’dan yediği iki gole maçın son bölümde cevap verdi. 82’de Vukotic, 96’da Vujnovic attıkları gollerle skoru 2-2’ye taşıyan isimler oldu. Hollanda, Karadağ’dan 3 puanla dönmüş olsa grup liderliğini garantileyip adını Katar’da mücadele edecek 32 ülke arasında yazdıracaktı. Grup liderliğini garantileyen Hollanda son hafta evinde Norveç’i ağırlamış olacaktı. Bileti cebine koymuş Hollanda rahatlığıyla çıkmayacak. Olası bir mağlubiyet Hollanda’yı sadece liderlik koltuğundan etmekle kalmayacak. Türkiye, Karadağ’ı deplasmanda yenerse Hollanda, bir anda grupta üçüncü olup dünya kupası biletinden olacak.

SALI AKŞAMI DANANIN KUYRUĞU KOPACAK

Tüm bu ihtimalleri bir kenara bırakalım. Salı akşamı Karadağ’ı mutlak yenmemiz gerekiyor. Hollanda-Norveç maçında çıkacak üç ihtimal de bizim lehimize olacak. Hollanda yense veya berabere kalsa grupta ikinci oluyoruz. Norveç kazanırsa -ki çok isteriz- Türkiye grupta lider olup, adını doğrudan Katar katılımcıları arasında yazdırabilecek. Gerçekçi olmak gerekir. Evinde Letonya’ya takılan Norveç’in, Hollanda’yı yenmesi çok zor. Bizim Hollanda-Norveç maçında beraberlik ihtimalini hesaplayıp Karadağ’ı mutlaka yenmemiz gerekiyor.

Salı akşamı bu soruların hepsinin cevabını alacağız. Karadağ-Türkiye ve Hollanda-Norveç müsabakaları aynı saatte başlayacak. Gözümüz bizim maçta, kulağımız Hollanda-Norveç maçında olacak. Grupta ikinci olsak bile daha önümüzde baraj maçı var. Ancak ikincilik önemli bir virajı geçmek demek. Yoksa bir Dünya Kupası’nı daha televizyon takip ederiz.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin