Ağbaba: Cezaevlerinde koronavirüs için acil önlem alınmalı!

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) cezaevleri için büyük tehlike arz ettiğini kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, acil önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından yazılı açıklamada cezaevlerinin özellikle son 10 yıldır içinden çıkılmaz bir hal aldığını, siyasi iktidarın da çözüm için ciddi bir politika üretmek niyetinde olmadığını dile getirdi.

Tüm dünyada etkisini gösteren ve Türkiye’de de gittikçe vaka sayısı artan Kovid-19 virüsünün, en çok tehlike arz ettiği yerlerin başında cezaevlerinin geldiğine işaret eden Ağbaba, “Koronavirüsün cezaevlerinde çıkması ihtimali, hiçbirimizin düşünmek istemeyeceği derecede, çok ciddi sonuçlara, ölümlü vakalara yol açabilir. Özellikle hastalar, yaşlılar, çocuklu anneler büyük risk altındadır.” İfadelerini kullandı.

Adalet Bakanlığı’nın son açıkladığı verilere göre, Türkiye’deki 355 cezaevinde toplam 282 bin 703 mahkûm ve tutuklu bulunduğunu anımsatan Ağbaba, cezaevlerinin kapasitelerinden yüzde 22 fazla mahkûmu barındırdığını kaydetti.

AĞBABA: ART ARDA ÖLÜMLER KAÇINILMAZ OLUR

Hapishanelerde son belirlenen rakamlara göre, 459’u ağır olmak üzere, 1333 hasta bulunduğunu aktaran Ağbaba, birçoğu kronik hastalıklara sahip hasta mahkumların virüse maruz kalmaları halinde, art arda ölümlerin gelmesinin kaçınılmaz olacağını ifade etti. Suçu ne olursa olsun tutuklu ve hükümlülerin, sağlıklarının, can güvenliklerinin devlet güvencesi altında olduğunun yasalarla kabul edildiğini bildiren Veli Ağbaba, şunları kaydetti:

“Hapishanelerdeki her birey hapishane dışındakilere eş bir sağlık hizmetinden yararlanma ve önleyici korunma hakkına sahiptir. Normal koşullarda dahi sağlığa erişimi birçok engele uğrayan mahkûm ve tutukluların pandemik bir bulaşıcı hastalığa karşı cezaevi ortamında nasıl korunacağı soru işaretidir. Acilen ve vakit geçirmeden bazı önlemler alınmalıdır. Hasta mahkumlar bir an önce tahliye edilerek, gerekirse cezasının kalanını ev hapsinde geçirmelidir. Çocuklu annelere istisnasız ceza ertelemesi yapılmalıdır. Yaşlı ya da başkasının bakımına muhtaç derecede düşkün durumdaki mahkumlar, tahliye edilmelidir. Kasten yaralama, öldürme, uyuşturucu satışı ve ticareti, cinsel istismar ve tecavüz nedeniyle tutuklu bulunanların dışındaki tutuklular, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmalıdır. Cezaevlerindeki her mahkûma kişisel hijyenini sağlayabilecek miktarda hijyen ve tıbbi malzeme ücretsiz olarak verilmelidir. Koğuşların hijyenik temizliği sağlanmalı, koğuş temizliği için ayrıca malzeme dağıtılmalıdır.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin