Afrin’deki ÖSO grupları birbirleri ile çatıştı: 10 kişi öldü

Afrin’de ÖSO gruplarından Hamza Tugayı üyelerinin, Ahrar’uş Şarkiye’ye bağlı bir kişiye suikast düzenlemesinin ardından iki grup arasında çatışmalar yaşandı.

Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin duyurduğuna göre, çatışmalarda 7 kişi öldü, 130’dan fazla kişi de tutuklandı. Çatışma, el Hamza Tugayları ile savaşçılarının büyük çoğunluğu Deyr el Zor bölgesinden gelen Ahrar el Şarkiye grupları arasında çıktı.

Birgün’ün haberine göre ise en az 10 kişinin öldüğü çatışmaların ardından, Ahrar’uş Şarkiye üyeleri Hamza Tugayı’nın El Bab’da bulunan karargahına baskın gerçekleştirdi. Al Masdar ajansının haberinde ise Ahrar el Şarkiye’nin bir komutanının El Hamza militanları tarafından öldürüldüğü, çatışmaların bunun üzerine patlak verdiği belirtildi.

Çatışmaların yükselmesi üzerine iki grubun liderlerinin Türkiye’nin aracılığıyla buluştuğu ve 6 maddelik bir anlaşma imzaladığı bildirildi. Anlaşmaya göre iki tarafın da çatışmaya son vermesi, sivillere zarar veren kişileri teslim etmesi, iki taraftan tutuklu bulunan kişilerin serbest bırakılması ve serbest bırakılan cihatçılara silahlarının geri verilmesi, çatışmalarla ele geçirilen yerlerin karşılıklı olarak bırakılması öngörülüyor.

Görüşmelere TSK’den de bir yetkilinin katıldığı söyleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin