Adalet ‘satış’ta! 

3 milyon 864 bin TL değerindeki boğaz manzaralı köşkün Ahmet Taçyıldız hakkındaki evrakın temizlenmesi için eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir’e verildiği ortaya çıktı.

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN

Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir’in, sözde ‘F.tö’ soruşturmalarında rüşvet karşılığı dosyaları kapattığı ortaya çıktı. Skandal olay, Türkiye’deki siyasi soruşturma ve yargılamalardaki ‘rüşvet’ çarkını ve sözde ‘f.tö’ borsasını da gözler önüne serdi. Kapattığı dosyalar karşılığında milyonlarca lira almakla suçlanan Özgür Taşdemir, kayıplara karıştı. Kimse nerede olduğunu bilmiyor.

2014’te D Büro Amiri olan Özgür Taşdemir, Mustafa Çalışkan’ın İstanbul Emniyet Müdürü olmasının ardından ‘Özel Kalem Müdürlüğü’ koltuğuna oturmuştu. 15 Temmuz’da İstanbul Boğaz Köprüsü’nde yüzlerce insanın katledilmesinden sorumlu olduğu belirtilen Mustafa Çalışkan’a en yakın isimlerden biriydi. Ardından da İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne getirildi. İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın ‘rüşvet’ çarkında yer alıp almadığı bilinmiyor. Ancak tanıyanlar, Özgür Taşdemir’in, bu kadar büyük meblağlarda rüşveti tek başına almaya cesaret edemeyeceğini söylüyor. Bir başka iddiaya göre Taşdemir, eşinin yüklü kumar borcunu ödemesi nedeniyle Mustafa Çalışkan’ın ‘koruması’ altındaydı!

Davalar tamamen siyasi olunca, adaleti de parayla satın alabiliyorsunuz Erdoğan’ın ülkesinde… Yandaş medya kulağının üzerine yatsa da kamuoyunda günlerdir AKP’li Burhan Kuzu’nun, uyuşturucu baronu Zindaşti’nin tahliyesi için hakim ve savcılara yaptığı baskıyı konuşuluyordu. Ancak daha o tartışma bitmeden yeni bir skandal patladı. Cumhuriyet Gazetesi’nde dün yer alan habere göre, eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir, Çalık Gayrimerkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız hakkındaki f.tö evrakını temizlenmesi karşılığında değeri 3 milyon 864 bin TL olan boğaz manzaralı bir köşkü rüşvet olarak almıştı. Çalık Gayrimenkul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın bir dönem CEO’luğunu yaptığı Çalık Holding’e bağlı.

ELDEN ELE DEVİR!

İddiaya göre Ahmet Taçyıldız, 15 Temmuz’dan sonra yurtdışına çıktı. Taçyıldız’ın yurtdışında bulunduğu 3 Eylül 2017 tarihinde ise pasaport tahdidinin bulunup bulunmadığı İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü personeli tarafından İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir talimatıyla sorgulandı. Sözde ‘f.tö’ soruşturmaları devam ederken ortağı Hüseyin Talha Özkul adına kayıtlı olan Ahmet Taçyıldız’a ait ‘boğaz manzaralı köşk’ istihbarat şube müdürü Özgür Taşdemir’in amcası Adem Taşdemir üzerine devredildi. Bu şekilde Taçyıldız ve ailesinin ‘f.tö’ evrakının temizlendiği iddia ediliyor.BAŞSAVCILIK: BAŞARISIZ BİR KURGU

Bu iddialara ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın izni ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bir soruşturma başlatıldı. Adem Taşdemir’e devrinden kısa bir süre sonra köşk istihbarat şube müdürü Özgür Taşdemir ile bağlantıları olan Osmanoğulları İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Babuşçu’nun oğlunun üzerine yapıldı. Köşkün elden ele devredilmesine ilişkin Hüseyin Talha Özkul, Adem Taşdemir ve Ayhan Babuşçu’nun ifadeleri alındı. Bu kişilerin çelişkili ifadelerde bulunduklarının aktarıldığı müfettiş raporunda, “Söz konusu taşınmazın satışı başarısız bir kurgudur.” denilerek özetlendi. Ayrıca raporda Özgür Taşdemir ve eşinin 15 Kasım 2018 tarihinde ifadelerinin alınması için İstanbul Valiliği’ne davet edildikleri ancak gelmedikleri aktarıldı.

BİR YILDA HESABINDAKİ ARTIŞ 3,2 MİLYON TL!

Müfettiş raporunda Özgür Taşdemir’in mal varlığına ve hesap hareketlerine de yer verildi. İşte raporda yer alan eski İstanbul istihbarat şube müdürünün mal varlığı: Arnavutköy’de bir taşınmaz. Bahçeşir Koleji’nde eşi ve kendi adına yüzde 7.5’şer hisse. Muhtelif tarihlerde 3 adet Mercedes marka otomobil ve Land Rover marka arazi aracı. 2017-2018 yılları arasında Taşdemir’in hesabında 3 milyon 287 bin 770 TL, eşinin hesabında ise 259 bin 339 TL’lik bir artışın olduğu tespit edildi. Ayrıca Taşdemir’in yurtdışı hesaplarının olduğunun ve bu hesaplara iki defa para transferi yaptığı belirtildi. 2018’de ise Belçika’dan Taşdemir’in hesabına 130 bin Avro gönderildiği kaydedildi. Taşdemir’e ve eşine ait 2 ayrı banka kasası tespit edildi.

KARİYER BASAMAKLARINI HIZLA TIRMANDI

Özgür Taşdemir’in ‘yıldızı’ 17-25 Aralık soruşturmalarından sonra parladı. İstanbul’da Terörle Mücadele’de D Büro amiriydi o dönem. 17-25 Aralık büyük yolsuzluk operasyonuna imza atan polislere operasyon yapan isimlerden biriydi. Mustafa Çalışkan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gelince, onu da yanına alarak Özel Kalem Müdürü yaptı. Ancak Taşdemir kariyer basamaklarını hızla tırmanarak kısa süre sonra İstihbarat Şube Müdürü oldu. İddiaya göre ‘terör’ masasında aldığı rüşvetlerin miktarı ‘istihbarat’ şubeye geçince daha da arttı.

MUSTAFA ÇALIŞKAN’IN HİMAYESİNDE

Bahis çetesi liderlerinden menfaat elde ederek birinci derece akraba ve yakınlarının üzerine gayri menkul alımları yaptığı iddiası örtbas edildi. Şahsi çıkarları doğrultusunda teknik çalışmalar yaptırıp arşiv kaydı tuttuğu, ardından bu kayıtları kullanarak işadamlarından ya da takipteki kişilerden rüşvet aldığı ileri sürüldü. Ancak bu iddialar da araştırılmadı. 15 Temmuz’un tartışmalı ismi Mustafa Çalışkan’ın eşinin yüklü müktarda kumar borcunu zenginlerden ‘tehditlerle’ aldığı paralarla ödediği belirtiliyordu. İddia o ki, bunun karşılığında Mustafa Çalışkan’ın koruması altındaydı.

NİKAH ŞAHİDİ MEHMET AĞAR

Özgür Taşdemir, Temmuz 2017’de Habertürk TV’nin sunucusu Benan Kepsutlu ile evlendi. Beylerbeyi Bosphorus Palace’da yapılan nikah töreni, devletin önemli isimlerini  de bir araya getirmişti. Törende Benan Kepsutlu’nun nikah şahitliğini eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ yaptı. Özür Taşdemir’in nikah şahitleri ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan oldu.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin