Adalet Bakanı Gül’den Soylu’ya ‘hukuk’ göndermesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Ya arkadaş sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin” şeklindeki sözlerine isim vermeden cevap veren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Biz yapalım, hukuk arkadan gelsin değil; hukuk önde yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti” ifadelerini kullandı.

Masumiyet Karinesi ve Lekelenmeme Hakkı Sempozyumu”nun açılışında konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, isim vermeden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘hukuk’ göndermesi yaptı.

‘‘Bizim rehberimiz hukuktur, bizim rotamız hukuktur, bizim kılavuzumuz hukuktur” diyen Adalet Bakanı Gül, “‘Biz yapalım, hukuk arkadan gelsin’ değil; ‘Hukuk önde yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım’ anlayışıdır hukuk devleti” diye konuştu.

SOYLU NE DEMİŞTİ?

Kadın Muhtarlar Derneği 3. Genel Kongresi’ne katılan Soylu, burada yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“Uyuşturucuyla mücadelede çok önemli bir yol katettik. Metruk ve terk edilmiş binalardan mahallelerimi kurtarmak zorundayız. Beyoğlu’nda çok büyük bir bina metruk bir bina haline gelmekte, biz bu binanın etrafını tuğlayla öreceğiz, yıkmak da mümkün değil, onu metruk bir bina olmaktan kurtardık. Hepinizden ricam bu konuda cesaretli olalım. Her bir çocuğumuzun orada zehirlenmesi bizim için kabustur.

110 bin metruk bina vardı, biz bunun 75 binden fazlasını yıktık. 15 binini de restore ettik. Geçen gün vilayetlere gidiyorum; Diyarbakır, Adana ve İstanbul da dahil olmak üzere, muhtarlarımız diyor ki “Efendim şurada metruk bina var burada metruk bina var. Ama mahkeme kararı var yıkamıyoruz.” Ya arkadaş sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin. Çünkü o bina orada durdukça orada uyuşturucu kullanılıyor. Vatandaş geliyor diyor ki muhtara “Bu binayı ne yapacaksın.” Muhtar “mahkeme kararı var yıkamayız” diyor. Ben de diyorum ki gece yarısı dozer gelsin yıksın kim yıktı biz nereden bilelim ya!”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin