Acı gerçek: Türk öğrenciler okuduğunu anlayamıyor

Uluslararası ‘PISA’ ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ‘Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi’ araştırmasında 8’inci sınıf öğrencilerin yine başarılı olamadığı ortaya çıktı.

Karar gazetesi yazarı Taha Akyol, söz konusu araştırmaya dair bir yazı kaleme aldı. 8’inci sınıf öğrencileri üzerinde belirli başlıklarda yapılan araştırma sonucunun iç açıcı olmadığını belirten Akyol, şu bilgileri paylaştı:

“Öğrencilerin yüzde 16.4’ü matematikte dört işlem sorularını çözemiyor, basit hesaplamalar yapamıyor.

Türkçe’de ise öğrencilerin yüzde 66.1’i orta düzey ve altında. Bu öğrenciler deyimleri, atasözlerini, hiciv ve nüktelerdeki mesajları anlayamıyor.

Fen bilimlerinde öğrencilerin yüzde 86’sı, sosyal bilimlerde yüzde 65.3’ü orta ve alt düzeyde. Yüzde 39. 8’i vücuttaki organların görevini bilmiyor, iki farklı olay arasında bağ kuramıyor…”

Öğrencilerin eğitim ve öğretimde yaşadığı sorunların sebeplerine dair değerlendirmelerde de bulunan Akyol, “Bütün bunların temelindeki esas zihnî sorunumuz ‘neden-sonuç ilişkisi kuramıyor’ olmak.” dedi.

Dönemin zihniyeti ile gelişmişlik arasından önemli bağlantı olduğunu belirten Akyol, şöyle devam etti: “Zihniyetle, eğitimin niteliğiyle gelişmişlik arasındaki ‘nedensellik bağı’nı görüyorsunuz. Okuduğunu anlayan ve yorumlayan, fen ve matematikte Uzak Doğu’lu akranlarıyla yarışan nesiller yetiştiremeden gelişmiş toplum olmak mümkün değildir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin