Abdülhamit Bilici ve Adem Yavuz Arslan, Virginia Meclisi’nde ayakta alkışlandı

Tr724 HABER MERKEZİ

Türkiye’de yaşanan ağır basın özgürlüğü ihlalleri, Amerika’nın kurucu eyaletlerinden Virginia Meclisi’nin gündemine taşındı.

Genel Kurul’da söz alan milletvekili Mark Sickles, “Türkiye, gazeteciler için dünyadaki en büyük hapishane haline geldi. Tutuklanan gazetecilerin ve kapatılan medya kurumlarının herhangi bir adil yargılanma hakkı bulunmuyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ‘geniş çaplı temizlik harekatının’, gazeteciler, akademisyenler, hakimler, savcılar ve işadamları dahil olmak üzere 650 binden fazla insanın hayatını etkilediğini söyleyen Amerikalı milletvekili, gazetelerine el konulan ve sürgünde yaşamak zorunda bırakılan Tr724 yazarları gazeteci Abdülhamit Bilici ve Adem Yavuz Arslan’ı Meclis Genel Kurulu’na davet etti.

Konuşmasına, “Haklarında soruşturma açılan ve vatanlarından edilip sürgünde yaşamak zorunda bırakılan bu gazetecilerden bazıları bugün Virginia’da bizimle birlikte yaşıyor” sözleriyle başlayan Sickles, meslektaşlarını ‘Türk-Amerikan toplumunun bir dostu olarak tutuklu ve gerçeğin peşinde koşma cesaretinden dolayı tutuklu ve sürgün gazetecileri alkışlamaya’ çağırdı. Bunun üzerine milletvekilleri, gazeteciler Adem Yavuz Arslan ve Abdülhamit Bilici’yi uzun süre ayakta alkışladı.

Genel Kurul oturumunun ardından bir diğer milletvekili David Bulova, Virginia Meclisi adına Türkiye’deki tutuklu gazeteciler ve sürgündeki meslektaşlarını temsilen yazarlarımız Adem Yavuz Arslan ve Abdülhamit Bilici’ye bir onur beratı takdim etti.

2 YORUMLAR

  1. Allah bu arkadaşlarımıza o güne kadar yaşadıklarından dolayı kendilerinden özür dilendikten sonra Türkiye Büyük Millet Meclisinde de böyle alkışlanmayı nasip etsin.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin