ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım listesi hazır: ‘İlk hedef kritik isimler’

ABD merkezli Bloomberg’in haberine göre, Suriye’ye yönelik harekat başlatan Türkiye’ye için bir yaptırım listesi hazırlandı. Bloomberg’in iddiasına göre, ABD Dışişleri, Savunma ve Maliye bakanlıklarından yetkililer yaptırım listesine dahil edilebilecek başlıkları görüşerek, hafta sonunda bir taslak liste hazırladı.

Yaptırım listesinin ilk aşamada bireylere yönelik olabileceği belirtiliyor ve çok sayıda kişinin hedef alınacağı aktarılıyor. Daha önce Senato’ya sunulan yaptırım tasarısında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve birçok bakan için yaptırım isteniyordu.

Listeye dahil edilen konular arasında silah ticareti ve enerji başlıklarının olabileceği de aktarılıyor. İddiaya göre, Trump yönetimi silah ihracatı ve Türk ordusuna yönelik enerji sevkiyatı konularında yapılabilecek yaptırımlar konusunda kapıyı açık bırakıyor. Habere göre kaynaklar, konunun hassasiyeti nedeniyle ayrıntı vermeyi reddetti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump yönetiminin sert yaptırımlar getirmeyeceğini söylemişti. ABD yönetiminden isimler, öncelikle “küçük çaplı” yaptırımlar getirilebileceğini söylüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin