ABDli savcı: Mike Flynn, Alptekin ile AKP ilişkisinde daha önce duyulmamış bilgiler paylaşacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Mike Flynn’in bir sonraki duruşmada AKP’ye yakınlığı ile bilinen Ekim Alptekin’in Türk hükümeti ile bağları hakkında daha önce anlatılan ve bilinenlerin “ötesinde” yeni bilgiler vereceği ortaya çıktı.

Ahval’den İlhan Tanır, Mike Flynn’ın Ekim Alptekin  ve AKP ilişkisiyle ilgili hiç duyulmamış bilgileri paylaşacağını kaleme aldı.

Tanır şunları kaleme aldı:

Washington Post ve The Daily Caller’dan Chuck Ross’un yazdığı haberlerde yer alan yeni bilgilere göre, perşembe günü yapılan duruşmada ABD’li savcı yardımcısı James P. Gillis, Mike Flynn ve Türk hükümeti ile kendisinin lobicilik patronu olan Ekim Alptekin’in ilişkilerine yeni bir boyut getirecek.

Gillis’in bildirdiklerine göre Flynn, Türk hükümetinin Alptekin’in şirketi Inovo BV tarafından fonlanan ve Fethullah Gülen’in aleyhine yapılan PR ve lobicilik çalışmalarında yer aldığının “farkında” ve bu ilişkinin daha önce duyulmamış bilgilerini verecek.

ABD kanunlarına göre yabancı ülkelerin lobici tutması yasal ama ABD kamuoyunu ve ABD kurumlarına lobicilik yaptığında bunu şeffaf olarak bildirmesi gerekiyor. Flynn, 2016’nın ağustos ayından kasım ayına kadar Alptekin için çalışmıştı ama 2017 yılının mart ayında ABD Adalet Bakanlığına başvurarak, yaptığı lobiciliğin aslında Türk hükümeti için yapıldığını kayda geçirmişti.

O zamandan beri Alptekin, Flynn’e ödediği 600 bin doların kendi cebinden ödendiğinde ısrarcı. Bu 600 bin doların 70 bin dolarını Flynn’in Alptekin’e verdiği de Flynn’in doldurduğu kayıtlardan öğrenilmişti.

Savcı yardımcısı Gillis’in açıklamalarına göre 15 Temmuz’da görülmesi beklenen bir sonraki duruşmada, Flynn, Alptekin’in Türk hükümeti ile arasındaki parasal ilişkilere yeni ve daha önce duyulmamış bilgiler verecek.

Bijan Kian ve Ekim Alptekin hakkında 2018 yılının aralık ayında dava açılmış ve yarım düzine farklı suçlamalardan suçlanmıştı. Bunlardan biri de Alptekin’in 2017 yılının mayıs ayında Washington DC’ye geldiğinde kendi isteğiyle Özel Müfettiş Robert Mueller’e giderek verdiği cevaplarda “yalan söylemesinden” dolayı suçlanması.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin