AB’den Rusya’ya siber saldırı suçlaması

TR724 HABER | ERSAN AY

Avrupa Birliği, Rusya’nın AB üyesi ülkeleri hedef alan son siber saldırılarda suç ortağı  olduğunu duyurdu ve Moskova’yı atacakları yeni adımlar için şimdiden uyardı.

AB Dışişleri yüksek temsilcisi Josep Borrell yaptığı açıklamada gerçekleştirilen bu kötü niyetli siber faaliyetlerin tüm BM üye devletleri tarafından onaylanan sorumlu devlet davranışı normlarına aykırı olduğunu söyledi. Rusya devletiyle bağı bulunan bilgisayar korsanlarının yaptıkları saldırıların AB’nin demokratik kurumlarını ve süreçlerini hedef aldığını ve Avrupa demokrasilerinin temel işleyişini  tehdit ettiğini sözlerine ekledi. Borrell, Rusya’ya siber alanda sorumlu devlet davranışı normlarına uyma çağrısında bulundu.

Rus istihbaratıyla ilişkili olduğu belirtilen ‘Ghostwriter’ isimli bilgisayar korsanları bu hafta da Alman politikacıları hedef aldı. 2021 başlarında aynı grup Polonyalı politikacılarılara siber saldırı gerçekleştirmiş ve ülke başbakanı Mateusz Morawiecki de dahil olmak üzere üst düzey yetkililerin özel e-postaları sızdırmıştı. Litvanya, Letonya ve NATO’nun üst düzey yetkilileri de bu grup tarafından daha önce hedef alınmıştı. Ghostwriter isimli korsan grubu yapmış olduğu siber saldırılarla birçok parlamentoyu, üst düzey yetkilileri, politikacıları, gazetecileri ve sivil toplumu hedef alıyor. Saldırıların bilgisayar sistemlerine ve kişisel hesaplara erişerek ve verileri çalarak gerçekleştirildiği iddia ediliyor.

AB 2020 yılı temmuz ayında Çin, Rusya ve Kuzey Kore ile bağlantısı olduğu düşünülen birçok bilgisayar korsanı gruba yaptırım kararı almıştı. Ayrıca 2020 Ekim ayında Rus istihbarat görevlilerine Almanya’nın ulusal parlamentosunu hackledikleri için yaptırım uygulanmıştı. AB, seçimlerin hemen öncesinde Alman politikacıları hedef alan bu saldırıların ardından Rusya’yı yeni yaptırımlar uygulamakla tehdit etti.

ALMANYA TETİKTE

Haftasonu sandık başına giden Almanya’da güvenlik yetkilileri, Ghostwriter’ın arkasındaki bilgisayar korsanları da dahil olmak üzere, oylamanın bütünlüğüne zarar verebilecek dezenformasyon ve siber saldırılara karşı alarma geçtiklerini duyurmuştu.

Almanya, son saldırıların ardından Rusya’yı Alman milletvekillerini hedef alan siber saldırılar düzenlemekle suçladı ve Almanya seçimlerini etkileme girişimlerini kınamıştı. Alman hükümeti, saldırılarda Rusya devletinin ve özellikle de Rus istihbarat servisinin parmağının olduğu yönünde ellerinde ciddi, güvenilir bilgiler olduğunu duyurdu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin