AB’den Ayşenur Parıldak tepkisi: Basın hürriyetine saygı duyulmalı

Ali Haydar Arslan – Brüksel

Avrupa Birliği, gazeteci Ayşenur Parıldak’ın serbest bırakılmasından sonra tekrar tutuklanmasına tepki gösterdi. Bir soruya cevap veren AB Komisyonu sözcüleri, Türkiye’nin 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından ifade hürriyeti, yargı bağımsızlığı gibi temel hürriyetler konusunda geriye gitmeye devam ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin AB’ye aday ülke olarak demokratik değerlere saygı göstermesi gerektiğini sık sık vurguladıklarını ifade eden sözcüler, Türkiye’deki gelişmeleri çok yakından izlediklerini, Ankara’daki AB Büyükelçiliği yetkililerinin bazı gazetecilerin davalarına bizzat katıldıklarına dikkat çekti. AB, Türkiye’deki ciddi insan hakları ihlallerine karşı sessiz kalmakla eleştiriliyor. İnsan hakları dernekleri ve gazeteci federasyonları, Türkiye ile yapılan mülteci anlaşması karşılığında Brüksel’in vahim ihlalleri görmezden geldiğini kaydediyor. AB’nin Parıldak açıklamasında güçlü tepki ifadesi olan ‘kınama’dan zayıf tepki olan ‘ endişeliyiz’e kadar hiç bir cümleye yer vermemesi dikkat çekiyor.

26 yaşındaki Hukuk Fakültesi öğrencisi Parıldak, geçtiğimiz hafta tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış ancak Anadolu Ajansı’nın haber yapması ve bazı sosyal medya hesaplarının hedef göstermesi üzerine Cezaevi’nden çıkamadan tekrar tutuklanmıştı.

 

 

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin