ABD’deki Halkbank davası askıya alındı: İtiraz başvurusunun sonuçlanması beklenecek

Manhattan’daki 2. ABD Temyiz Mahkemesi, Halkbank’ın ABD Yüksek Mahkemesi’ne yaptığı itiraz başvurusu sonuçlanana kadar federal hükümetin bankaya karşı açtığı davanın askıya alınmasına karar verdi. Kararla Halkbank’a bir yandan davaya karşı savunma yapmak zorunda kalmadan temyize gitme olanağı da sağlandı. Kararın esasına ilişkin herhangi bir görüş belirtilmedi.

ABD Adalet Bakanlığı ise bu ertelemeye, ‘Halkbank’ın hükmü olmayan iddialarının ne önemli soru işareti doğurduğunu ne de hızlı bir dava görülmesi için kamu çıkarına üstün geldiğini’ belirterek karşı çıktı.

BBC’nin aktardığı haberde, Manhattan’daki ABD Başsavcılığı ve ABD merkezli Halkbank avukatları, Reuters’ın yorum taleplerine cevap vermedi.

22 Ekim 2021’de ABD’de temyiz mahkemesi, Halkbank’ın başvurusunu reddederek İran’a yönelik ABD yaptırımlarını delmesine neden olduğu suçlamasıyla yargılanabileceğine hükmetmişti.

Halkbank, İran’a yönelik yaptırımları delmekle suçlanması sonrası “Halkbank’ın Türkiye ile aynı anlama geldiğini; bu sebeple Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası (Foreign Sovereign Immunities Act – FSIA) kapsamında ABD’de yargılanamayacağını” savunarak yargılamanın iptali yönünde başvuru yapmıştı.

ABD 2. Temyiz Mahkemesi ise FSIA kapsamında Halkbank’ın koruma altında olsa dahi “suçlamaların ticari faaliyet istisnası kapsamına girdiğine” karar vermişti.

Halkbank ise ABD Yüksek Mahkemesi’ne itirazda bulundu. ABD Yüksek Mahkemesi çoğu itirazı reddediyor. Son dönemde yapılan 5 bin 307 başvurudan sadece 72’si görüldü.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin