ABD’de Kürtaj tartışması alevlendi; Yüksek Mahkeme karar taslağını yalanlamadı

WASHINGTON, TR724 | Politico internet sitesinin yayınladığı belge, ABD’deki kürtaj tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Uzun yıllar sonra kürtajın yeniden tartışılmaya açılırken, mahkemeden habere yalanlama gelmedi.

Amerikan Yüksek Mahkemesi’nin ülkede kürtajın yasaklanmasını içeren Roe v Wade davası kararı ‘taslağı’ basına sızdı. Habere göre, Yüksek Mahkeme 1973 yılındaki içtihadından vazgeçti. Ülke genelinde -normal şartlarda- kürtajın yasaklanması anlamına gelecek bir karara imza atmak üzere. Politico, yüksek yargıç Alito’nun, ”Roe davası başlangıcından itibaren yanlış. Gerekçeleri oldukça zayıf ve toplumda çok hasar verici sonuçlar doğurmuş durumda. Ayrıca toplumun konuyla alakalı tutumunu da karşılamıyor ve toplumda büyük ve derin bir çekişmeye sebep oluyor. Bu sebeple artık anayasayı göz önüne alarak bu kararı iptal etmeli ve konuyu halkın seçtiği temsilcilere bırakmalıyız.’’ dediğini iddia etti.

ABD’de Yüksek Mahkeme, karar vermesi gerektiğinde önce önündeki dosyayla alakalı sözlü bir oturum yapıyor ve genel kanı üzerine taslak karar metni yazıyor. Daha sonra bir başka oturumda resmi oylama yapılıyor. Ancak mahkeme kararını resmi olarak açıkladıktan sonra bağlayıcı hale geliyor.

Roe v Wade davasında, mahkemedeki üyelerin çoğunluğunu muhafazakâr üyelerin oluşturması ve cumhuriyetçi başkanlar tarafından atanmış olmaları, halkta taslağın bu şekliyle karara dönüşmesi endişesini artırıyor.

FOTO | REUTERS

Haberin kamuoyu tarafından duyulmasıyla ülke genelinde ve Yüksek Mahkeme önünde geniş çaplı protestolar yapıldı. Mahkemenin önünde açıklamalarda bulunan Demokrat Parti senatörü Elizabeth Warren, şunları söyledi: ”Oldukça sinirliyim ve üzgünüm. Çünkü bu Cumhuriyetçilerin on yıllardır üzerinde detaylıca çalıştıkları ve uyguladıkları bir planın sonucu. Mahkemedeki çoğunluğu ele geçirerek, Amerikan halkının birçoğunun karşı çıktığı kararları alabilmek. Bu ülkenin dört bir yanındaki insanların yüzde 69’u, kırmızı ve mavi eyaletlerdekiler, yaşlılar ve gençler bu kararın yürürlükten kaldırılmasına karşı.’’ diyerek olası karara tepkisini gösterirken, ayrıca ‘Bu karar varlıklı ve zengin kadınları etkilemeyecek. İmkânı olan uçağa atlayıp istediği eyalete, bir başka ülkeye gidecek ve isterse kürtaja ulaşımını devam ettirecek. Eğer taslak bu hali ile kabul edilirse bundan etkilenen ülkedeki fakir kadınlar olacak. Bulunduğumuz yerden, elde ettiğimiz haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz ve bir adım dahi olsa geri gitmeyeceğiz.’’

MAHKEMEDE TRUMP AĞIRLIĞI

Donald Trump başkanlığı süresinde Yüksek Mahkeme’ye 3 atama yapmış ve halihazırda Cumhuriyetçiler lehine olan çoğunluğu daha da belirginleştirmişti. Yıllar sonra kürtaj yaptırmak ABD’de ağır suç kapsamında olacak. Ağır suç işlemiş, hakkında bu karar kesinleşmiş kimseler ABD’de bazı eyaletlerde geçici, bazı eyaletlerde ise kalıcı olarak seçim haklarını kaybediyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin