ABD’de Joe Biden dönemi resmen başladı | DC’den Canlı Yayın

Joe Biden gerçekleşen yemin töreniyle resmen ABD’nin 46. başkanı oldu. ABD’nin ilk kadın, siyah ve Hindistan kökenli Başkan Yardımcısı olarak Kamala Harris yemin ederek göreve başladı. Korona virüsü pandemisi nedeniyle yemin töreni, geçmiş yıllara kıyasla çok daha sade tasarlandı.

Geleneksel olarak yemin törenlerinde Washington’da ABD Kongre binası ile George Washington Anıtı arasındaki National Mall olarak bilinen alanı dolduran yüzbinlerce insanı bu yıl Amerika’nın 50 eyaletinin ve denizaşırı topraklarının bayrakları temsil etti. Törene katılamayan ABD halkını, National Mall’u donatan 200 bin bayrak simgelendi.

Devir teslim töreni Tr724 ekranlarında canlı yayınlandı. Tr724 Washington Temsilcisi ve Yazarı Adem Yavuz Arslan ile Metin Yıkar, Biden’ın konulmasını canlı yayında değerlendirdi.


Ulusal marşı Lady Gaga okudu 

Biden ve Harris’in töreninde ABD ulusal marşını Lady Gaga okudu.

Biden: “Anayasayı, demokrasimizi koruyacağım,; her şeyi size hizmet etmek için yapacağım. Çıkarlarım için değil, ülkemin çıkarları için yapacağım”

Biden’ın Başkanlık yemininin ardından yaptığı konuşmadan satır başları şöyle:

“Bugün tarihin ve umudun günüdür. Yenilenme ve kararlılığın günüdür. Amerika sürekli bu şekilde test edildi ve zorlukların üstesinden geldi. Bugün yalnızca bir adayın zaferini değil, bir amacın, demokrasinin, halkın iradesinin zaferini kutluyoruz.

“Biz halk olarak daha mükemmel bir birlik alıyoruz. Bu ulus harika bir ulus. Yüzyıllardır barışta ve savaşta mücadelelerimiz sürüyor. Çok fazla şey yapmamız gerektiğini biliyoruz ve önümüzdeki önemli imkanlar var. Çok fazla şeyi yeniden inşa etmemiz ve kazanmamız gerekecek. Tarihte çok az sayıda kişi daha az sayıda zorlukla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Yüzyılda bir virüsler bu şekilde pandemi oluştururlar ve Amerika bir yıl içinde İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği kadar insanı kaybetti. Irksal adaleti aradık ve bu bizi harekete geçiriyor. Biz tüm insanlar için adalet arıyoruz.

“Biz hayatta kalmak için mücadele veriyoruz. Siyasi ırkçılığın, aşırıcılığın, ülke içi terörün ötesine geçmeye çalışıyoruz. Bu zorlukları yenebilmek için, Amerika’nın ruhunu yeniden iyileştirebilmek için kelimelerin ötesine geçmemiz gerekiyor. Birliğe ihtiyacımız var. 1863’te Abraham Lincoln bir belge imzalamıştı ve şunu söylüyordu. Eğer benim adım tarihe yazılacaksa işte bu sözleşmeden dolayı tarihe yazılacak ve tüm ruhum burada yer alıyor. Bugün yine bir Ocak ayındayız ve ruhum burada. Tüm ruhumla halkımızı bir araya getirmek ve birleştirmek istiyorum. Tüm Amerikalıların bu amaç doğrultusunda bana katılması çağrısında bulunuyorum.

“Düşmanlarımızla, nefretle, aşırıcılıkla, hukuksuzlukla, şiddetle, hastalıklarla, işsizlikle mücadele etmek için bir arada olmamız gerekiyor.

Bugün ABD olarak zorlukları karşılamalıyız. Böyle olursa zorluklarla karşılaşmayacağımızın garantisini veriyorum. Şu anda olduğumuz yerde, hepimiz, birbirimizi dinlemeye başlamalıyız. Birbirimize saygı göstermeliyiz. Her anlaşmazlık savaş nedeni olmamalı.

Kapitol binası iş savaş dönemlerinde yapıldı. O günlerde bile başarılı olduk. Ayakta kaldık. Anlaşmazlıklar bölünmemize neden olmamalı. Ben tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Bana destek vermeyenler için de mücadele edeceğime söz veriyorum. Vatandaşlar olarak görevlerimiz var, anayasamızı korumak, gerçeği korumak ve yalanlara karşı mücadele etmek.

Birçok Amerikalının endişeleri olduğunu görüyorum. Sizi anlıyorum ama bugün bölünmenin zamanı değildir. Çevrenizdekiler aynı haberleri aynı kaynaklardan almak zorunda değil. Liberallere karşı muhafazakarlar, şehirde yaşanlara karşı kırsalda yaşayanlar, empati kurmalıyız. Bir gün yardıma ihtiyacınız olduğunda ve yardım etmek istediğinizde birlik olabilirsek ülkemiz daha güçlü olacaktır. Hala fikir ayrılıkları yaşayabiliriz. Önümüzdeki yolda hepimizin birbirimize ihtiyacı var.

Salgına karşı bir ülke olarak mücadele etmeliyiz. Biz bu salgını hep beraber atlatacağız. Kongrede çalışan bütün meslektaşlarıma şunu söylüyorum; dünya bizi izliyor, o yüzden sınırlarımızın ötesindekilere şunu söyleyeyim: ABD zorlu durumlardan daha güçlü çıktı. Dünyayla yeniden ilişki kuracağız. Barış için tekrar önemli bir müttefik olacağız. Çok şey atlattık. Başkan olarak sizden isteyeceğim tek şey, salgında hayatını kaybeden insanlar için saygı duruşunda bulunmak. Aralarında komşularınız, meslektaşlarınız da vardır. Geride kalanlar için sessizce dua edelim.

Anayasayı, demokrasimizi koruyacağım, Amerika’yı savunacağım. Her şeyi size hizmet etmek için yapacağım. Çıkarlarım için değil, ülkemin çıkarları için yapacağım. Korkuyla değil, bölünmeyle değil, onuru ve ahlakı kurtarmak için. Bu bizi ileriye götüren hikaye olsun. Tarihin çağrısına yanıt verdiğimiz hikaye olsun. Hukukun ve adaletin ölmediğini, aksine yükseldiğini görelim. İlk görevimize başlıyoruz. Tanrı Amerika’yı ve askerlerimizi korusun. Teşekkürler Amerikalılar.”

***

ABD’nin nükleer kodlarına sahip ‘Nükleer Çanta’ Biden’a teslim edilmek üzere Kongre Binasına getirildi.

***

Biden, görevi devralmadan önceki gün birlik mesajı verdi ve özellikle Amerika’da 400 bin kişinin ölümüne yol açan, milyonlarca kişinin ise ekonomik darboğaza düşmesine neden olan Korona pandemisi nedeniyle ülkenin zorluklarla beraber mücadele etmesi gerektiğinin altını çizmişti.

“İyileşmek için önce hatırlamamız gerekir. Hatırlamak bazen zordur ama ancak bu şekilde iyileşebiliriz” diyen Biden, eşi Jill Biden, yardımcısı Kamala Harris ve Harris’in eşi Doug Emhoff ile birlikte, pandemide yaşamını yitirenleri anmak için Lincoln Anıtı önündeki havuzun etrafında sıralanan 400 fenerin yakıldığı sade törene katıldı.

Biden, “İyileşme sürecini ülke olarak gerçekleştirmek önemli, bu nedenle buradayız. Gün batımından gün doğumuna, bu havuzun etrafında bu ışıkları yakalım ve tüm kaybettiklerimizi hatırlayalım” dedi.

Yemin ettikten sonra derhal işe başlayacağını söyleyen Biden, “Ülke olarak karşı karşıya olduğumuz krizlerle mücadele etmek için boşa harcayacak bir saniyemiz bile yok” şeklinde konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin