ABD’de enflasyon 13 yılın zirvesine çıktı, dolar hareketlendi

ABD’de Nisan ayında tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre beklentinin de üzerinde yüzde 4,2 arttı. Ekonomistlerin beklentisi artışın 3,6 olarak gerçekleşmesi yönündeydi. Yıllık bazda ABD’de enflasyon 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.
ABD Başkanı Joe Biden’ın teşvik paketi ve küresel emtialardaki yükseliş ivmesi sonrasında ülkede enflasyon beklentilerindeki yukarı yönlü bir seyir izlenmişti.

ABD’de enflasyonun beklenin üzerinde çıkması TL/dolar kurunun 8,30’lardan bir anda 8,38’e çıkmasına neden oldu.

Verilere göre aylık enflasyon yüzde 0,8 olarak kaydedildi. Gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyon Nisan’da yüzde 3 oldu. Bu veriye ilişkin beklenti ise yüzde 2,3 olarak belirlenmişti. Aylık bazda çekirdek enflasyon da yüzde 0,3’lük beklentiye karşı yüzde 0,9 olarak gerçekleşti.

Fed üyeleri ise verilerden önceki son açıklamalarında enflasyonda endişeye gerek olmadığına işaret etti ve enflasyonda artışın geçici olacağı görüşlerini yineledi. Amerikan ekonomisi görünümünün “parlak” olduğunu belirten Fed üyesi Lael Brainard, Fed olarak hedeflerinden uzak olduklarını, hedeflere ulaşmak için sabırlı olunması gerektiğini belirtti.

1 YORUM

  1. Her ne kadar dolar dünyada rezerv para olsa da, bu kadar dolar basınca enflasyonun artması normal. Tahmin %5’i geçeceği üzerine. Düşünsenize ithal edilen ürünlerin kur nedeniyle maliyeti yüksek iken bir de dolar üzerinden de fiyat artacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin