“ABD’de en fazla ayrımcılığa uğrayan dini grup, Müslümanlar”

ABD Temsilciler Meclisi'ne giren ilk Müslüman kadın olan Ilhan Omar'ın bazı açıklamaları tartışmaya yol açmıştı.

ABD’de en fazla ayrımcılığa uğrayan dini grubun Müslümanlar olduğu ortaya çıktı. Yapılan ankette, katılımcıların yüzde 85’i, ülkede en fazla ayrımcılığa uğrayan dini grubun Müslümanlar olduğunu belirtti.

Sputnik’in haberine göre, ABD’nin önde gelen haber portallarından The Hill ile araştırma şirketi HarrisX , ülkede ayrımcılığa uğrayan dini grupların durumunu araştıdı.
1-2 Mart tarihlerinde bin 3 kayıtlı seçmen üzerinden yapılan ankete katılanların yüzde 85’i, ABD’de en fazla Müslümanların ayrımcılığa uğradığını ifade etti.

Müslümanları yüzde 79 ile Yahudiler takip etti. Aynı ankete katılanların yüzde 61’i Hristiyanların, yüzde 55’i ise Ateistlerin de ayrımcılığa uğradığını düşündüklerini belirtti.

ABD’de İslamofobi yükseliyor

ABD Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın vekil olan Minnesota Vekili Ilhan Omar’ın İsrail ile ilgili sözleri üzerinden başlayan tartışmaların gölgesinde yapılan anket, ülkedeki dini ayrımcılıkla ilgili görüşleri ortaya koyması bakımından manidar bulundu.

Omar’la ilgili tartışmalar devam ederken, Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) tarafından açıklanan güncel bir araştırma, son dönemde ülkede İslamofobinin yükselişte olduğuna dikkat çekmişti.

Omar’a destek veren Amerikalı Müslümanlar da ABD’deki asıl ayrımcılığın Müslümanları hedef aldığını ve Omar’ın açıklamalarının çarpıtıldığını iddia etmişti. Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda cuma günü yapılan oylamada anti-semitizm ile İslamofobi ve diğer ‘nefret söylemi’ içeren ideolojilerin kınandığı karar tasarısı kabul edilmişti.

İslamofobi dahil nefret söylemlerine kınama

Sadece anti-semitizmin kınandığı tasarının ilk halinin son gün yeniden düzenlenerek İslamofobi, beyazların üstünlüğü ve benzeri nefret söylemlerini de kınayacak şekilde genişletildiği kaydedilmişti.

Önceki hafta, bazı ABD’li siyasetçilerin İsrail lobisinden para aldığını ima ettiği için büyük tepki gören Omar, son açıklamalarının ardından hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi kanadın tepkilerine hedef olmuştu.

http://tr724.wpengine.com/ilhan-omardan-istifa-et-diyen-trumpa-ben-ogrendim-sen-ne-zaman-ogreneceksin/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin