ABD Yüksek Mahkemesi’nden ‘silah taşımak her vatandaşın hakkı’ kararı

ABD’de Yüksek Mahkeme, New York eyaletinde silah kanununun sertleştirilmesini üçe karşı altı yargıcın oyuyla reddetti. Mahkeme, kamuya açık alanlarda kendini koruma amaçlı olarak silah taşımanın her Amerikan vatandaşının “hakkı” olduğuna hükmetti.

New York eyaletinde yürürlüğe sokulan düzenleme, silah ruhsatı alabilmek için özel bir meşru müdafaa ihtiyacının bulunduğunun kanıtlanmasını gerektiriyordu. Yüksek Mahkeme, düzenlemenin anayasanın ek iki maddesine aykırı olduğuna hükmetti. New York dışında Kaliforniya gibi başka eyaletlerde de benzer yasal düzenlemeler yürürlüğe sokulmuştu.

Biden’dan “büyük hayal kırıklığı” açıklaması

DW’nin aktardığı haberde, eyaletteki yasal düzenlemeyi yargıya taşıyan ABD’nin etkili silah lobisi NRA zafer kutlaması yaparken Başkan Joe Biden, Yüksek Mahkeme kararından “büyük hayal kırıklığı” duyduğunu açıkladı. Biden seçim kampanyaları sırasında piyade tüfeklerinin özel kişilere satışını tamamen yasaklama taahhüdünde bulunmuştu.

Biden,”Bu karar hem sağlıklı insan aklına hem de anayasaya tezat teşkil etmektedir ve bizi derinden endişelendirmesi gerekir” dedi. Biden’ın halefi Donald Trump’ın gerçekleştirdiği üç yargıç atamasıyla Yüksek Mahkeme’de güç dengesi 6’ya 3 olmak üzere Cumhuriyetçilerden yana değişmişti.

Silah lobisinden zafer açıklaması

ABD’de nüfuzlu ve tartışmalı silah lobisi Ulusal Silah Birliği (NRA), Yüksek Mahkeme kararının ardından sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Bugünkü karar Amerika’nın dört bir yanındaki iyi erkekler ve iyi kadınlar için dönüm noktası niteliğinde büyük bir kazanım ve NRA öncülüğünde on yıllardır süregelen mücadelenin sonucudur. Meşru müdafaa hakkı, ailenizi ve sevdiklerinizi koruma hakkı kapınızın önünde sona ermemelidir” ifadesini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin