ABD Savunma Bakanı’ndan o mektuba yalanlama: Irak’tan çekilmiyoruz

Amerikan askerlerinin Irak’tan çekileceğine dair mektuba ABD’den yalanlama geldi. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ortada Irak’tan çekileceklerine dair bir kararın olmadığını söyledi.

ABD Irak Görev Gücü Komutanı’nın Irak hükümetine bir mektup yazarak, IŞİD’le mücadele koalisyonu askerlerinin Irak Parlamentosu ve Başbakanlığının talebi üzerine ülkeden çekileceğini bildirdiği iddiası ABD Savunma Bakanı Esper tarafından kesin bir dille yalanlandı. Esper, “Irak’tan çekileceğimize dair bir karar yok.” diye konuştu.

Söz konusu mektup ABD’nin Irak Görev Gücü Komutanı Tuğgeneral William H. Seely III adıyla sosyal medyaya sızdı. ABD’li komutanın Bağdat Birleşik Müşterek Operasyonlar Komutanı Yardımcısı Abul Amir’e hitaben yazdığı iddia edilen mektupta, “Irak Cumhuriyeti’nin egemenliğine saygıyla ve Irak Parlamentosu ile Başbakan’ın talep ettiği üzere Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu kuvvetleri yerini önümüzdeki gün ve haftalarda çekilmek üzere değiştirecektir.” denildi.

Mektupta çekilme sırasında CH-47 Chinook, UH 60 tipi helikopterlerin yanı sıra güvenlik amaçlı AH-64 Apache tipi helikopterlerin bölgedeki uçuşlarının yoğunlaşacağı belirtildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin