ABD Kongresi’nde araçlı saldırı: Saldırgan ve bir polis öldü; bir polis yaralandı

ABD Kongresi yerleşkesinin “bir dış tehdit” nedeniyle giriş ve çıkışlara kapatıldığı açıklandı. Kongresi binasının kuzeyinde araçların girdiği noktadaki bariyerlerde bir kişinin aracını iki Kongre polis memurunun üzerine sürdüğü ve bunun üzerine kararın alındığı ortaya çıktı.

Amerikan haber ajansı AP’ye bilgi veren iki güvenlik yetkilisi, aracını polislerin üzerine süren sürücüye ateş açıldığını söyledi. Sürücünün vurulduğu belirtiliyor. Sürücü daha sonra hastane hayatını kaybettiği aktarıldı.

Olayda 2 polis memuru yaralandığı açıklanmıştı. Daha sonra polislerden birinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Şüphelinin araçtan elinde bıçakla çıktığı ve uyarılara karşın bıçağı indirmediği kaydedildi. Kongre polisinin silahla şüpheliyi vurduğu da açıklandı.

Hayatını kaybeden polis memurunun bıçakla mı yoksa araçla çarpma sonucu mu hayatını kaybettiği söylenmedi.

Kongre ana binası ve Kongre’nin çalışma binaları, “dış güvenlik tehdidi” nedeniyle giriş-çıkışlara kapatıldı. Personelden, binanın dışına çıkmamaları ya da binaya girmemeleri istendi.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, bölgede yoğun güvenlik önlemleri alınmış durumda. Binaya açılan yollar da trafiğe kapatıldı. Olay, Kongre binasının Senato tarafındaki girişine yaklaşık 100 metre mesafede, Kongre’nin oturumda olmadığı bir günde meydana geldi.

Kongre’de 6 Ocak’ta yaşanan olayların ardından bina çevresindeki bölgeye yerleştirilen çitler son birkaç haftadır aşamalı olarak kaldırılmaya başlamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin