ABD: Kıbrıs’ta iki bağımsız devletli çözümü reddediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs Adası ve tampon bölge Maraş’ın açılımına ilişkin yaptığı açıklamalara Yunanistan, Güney Kıbrıs ve diğer Batılı ülkelerden tepkiler gelmeye devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs adasında 2 devletli çözüm önerisine karşı çıktı. Tüm gayretlerini ‘2 farklı federe bölgesi olan tek bir devlet’ için sarf edeceklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İlişkiler Departmanı Sorumlusu Victoria Nuland, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde “ABD’nin Türkiye Politikası” başlıklı bir oturuma katıldı. Nuland, Senato’da yaptığı konuşmasında ada ile ilgili olarak, “KKTC lideri Tatar ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıslı Türklerin Maraş’ın bazı bölümlerini kontrol altına almasına izin veren dünkü açıklamalarını kınıyoruz. Biz Kıbrıs’a barış ve istikrarın sadece Kıbrıs liderliğinde, 2 bölgeli ve 2 toplumlu bir süreçle geleceğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

DRONE ÜSSÜ, BÖLGENİN İSTİKRARINI BOZAR

Senatör Bob Menendez’in, “ABD’nin iki devletli çözümü reddettiğini doğrulayabilir misiniz?” sözleri üzerine Nuland, “Kesinlikle… İfademde de belirttiğim gibi Kıbrıslıların öncülüğünde iki toplumlu, iki bölgeli bir sürecin Kıbrıs’ta barış ve istikrarı getirecek tek çözüm olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Menendez’in, “Türkiye, işgal altındaki Kıbrıs’ta bir drone üssü mü kuruyor?” sorusu üzerine ise şunları anlattı: “Benim böyle bir şeyden haberim yok ama bu konuya bakacağım.” dedi.

Senatör Bob Menendez, Nuland’ın cevabı sonrası, “Bakmanı isterim çünkü benim elimdeki bilgiye göre kuruyorlar. Eğer bu üs kuruluyorsa, bu hamlenin AB üyesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ve İsrail, Mısır gibi bölgedeki diğer ülkelere etkisi ne olur?” ifadelerini kullandı.

Victoria Nuland bu sözler üzerine, “Bölgenin istikrarını bozar, bu konuya bakacağım.” diye konuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin