ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Küresel Terörizm raporu: Hizmet Hareketi terör örgütü değil

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı ‘2019 Terörizm Ülkeler Raporu’nda, Erdoğan rejimini kabul ettirmeye çalıştığı Hizmet Hareketi’ne yönelik ‘terör örgütü’ iddiasının doğru olmadığı vurgulandı.

Rapordaki Türkiye ile ilgili kısımda özetle, 15 Temmuz sonrası Türk hükümetinin Fethullah Gülen Hareketini terör örgütü olarak nitelendirdiğini fakat ABD’de böyle bir durumun söz konusu olmadığı aktarıldı. Raporda, “F.tö ABD’de belirlenmiş bir terör örgütü değildir.” vurgusu yapıldı.

Raporda, Erdoğan hükümetinin hem kendi vatandaşlarını hem de ABD’nin Türkiye’deki misyonlarındaki istihdam edilen personelini, iddia edilen terör örgütü gerekçesiyle tutukladığı ve tutuklamaya devam ettiği ifade edildi. Raporda ayrıca Erdoğan rejiminin yurt dışındaki Türk vatandaşlarını sözde ‘fetö’ iddiasıyla kaçırdığı ve Türkiye’ye getirdiği hatırlatıldı.

Raporun ilgili kısmında şunlar söylendi:

Raporda, AKP iktidarının 2019 yılında da ordudaki ve kamudaki insanları ihraç etmeye devam ettiği aktarıldı. Ayrıca, 2016 sonrası AKP iktidarının 130 binden fazla memuru ve silahlı kuvvetler üyesini ihraç ettiğini ve 80 binden fazla kişiyi de tutuklandığı hatırlatıldı. Bin 500’den fazla sivil toplum kuruluşunun da kapatıldığı anlatıldı.

RAPORDAKİ TÜRKİYE İLE İLGİLİ KISIM İÇİN TIKLAYIN

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin