ABD Dışişleri Bakanı: Türkiye’den asıl istediğimiz S-400’lerin operasyonel olmaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin S-400’ü operasyonel kılmaması için çağrıda bulundu.

Pompeo, Bloomberg televizyonuna yaptığı açıklamada, “Türklere S-400’ün aktive edilmesinin kabul edilemez olduğunu açıkça belirttik. F-35 programını engelleyerek zaten bir adım attık. Daha fazla yaptırımlar da olabilir ancak asıl istediğimiz S-400’lerin operasyonel olmaması. Bizim amacımız bu; Türklere aylardır bunun F-35 ile uyumlu olmadığını söylüyoruz. Bazı parçaları alıyorlar ancak bu kararı gözden geçirmelerini istiyoruz.” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Pompeo’nun bu sözleri, Amerikan savunma sektörüyle ilgili bir haber sitesi olan Defense One’ın haberinin ardından geldi.

Defense One, ABD Başkanı Donald Trump’ın talebi üzerine Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aradığını, S-400 hava savunma sisteminin operasyonel kılınmaması halinde yaptırımların uygulanmayacağını söylediğini belirtti.

Graham: Türkiye’ye bir teklifte bulundum

Defense One’ın kıdemli ulusal güvenlik muhabiri Katie Bo Williams’e konuşan Lindsey Graham şunları söyledi: “Eğer S-400’ü aktive etmezlerse yaptırımların uygulanması için bir sebep yok. Benim umudum Türkiye’yi sistemi aktive etmemeye ikna etmek; çünkü bu ilişkiler için çok zarar verici bir gelişme. Türkiye’ye S-400’ü bir kenara bırakalım ve serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlayalım teklifinde bulundum.”

Bloomberg’de röportaj sırasında ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya Defense One’ın haberi soruldu; ancak Pompeo yönetim içinde sürdürülen görüşmelerle ilgili bir yorumda bulunmayacağını ancak herkesin bu konu için çaba sarf ettiğini söyledi.

Diğer yandan Reuters haber ajansı da senatörlerin Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini almasından rahatsız olduğunu, ancak sonraki adımların ne olması gerektiğinden emin olmadıklarını haberleştirdi. Senatörler, Türkiye’ye karşı tatilden döndükleri tarih olan 9 Eylül’den önce herhangi bir adımın atılmasının beklenmediğini dile getirdi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin