ABD Başkan Yardımcısı Pence’den ‘ateşkes’ açıklaması: ‘Anlaşma sağlandı; Türkiye harekatı durduracak’

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye ile ABD’nin Suriye’de ateşkes için anlaşmaya vardığını duyurdu. Türkiye’nin harekâta gösterdiği gerekçeler arasında yer alan YPG/PYD unsurlarının ateşkesin yürürlükte olacağı 120 saat içinde Güvenli Bölge’den çekileceğini belirten Pence, ateşkesin kalıcı olması durumunda ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarını uygulanmayacağını açıkladı. “Yeni yaptırım yok, var olan yaptırımlar geri çekilecek” diye konuştu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 saat 40 dakikalık görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile 4 saat 20 dakikalık görüşme sonucu açıklama yaptı. Pence’nin açıklamasının satır başları şöyle;

Pence: Türk tarafı Barış Pınarı Harekatını durduracak

“Barış Pınarı operasyonuna 120 saat boyunca ara verilecek. Türkiye Kobane’ye yönelik herhangi bir operasyonda bulunmamayı kabul etmiştir. Güvenli bölge sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesi için adımlar atılması konusunda anlaşılmıştır. Ateşkes anlaşmasına ek olarak IŞİD’in Suriye’nin kuzeyinde tamamen yok edilmesi konusunda fikir birliğine varılmıştır. Güvenli bölgeye insanların yeniden yerleştirilmesi konusunda fikir birliğine varılmıştır. Dini ve etnik azınlıkların görüşülmesi konusunda fikir birliğine varılmıştır.

“Erdoğan’ın böylesi bir ateşkes için adım atmış olması ve barışçıl bir çözüme yaklaşmış olması konusunda müteşekkiriz. Başkan Erdoğan’a insanların hayatını kurtarmak konusunda fikir birliğine varmış olduğumuz için müteşekkiriz.”

“ABD, YPG’nin Güvenli Bölge’den çekilmesini sağlayacak. Bu olay tamamlandıktan sonra Türkiye bölgeden çekileceği konusunda anlaşmıştır. ABD Türkiye ile birlikte çalışacak. Barış ve istikrarın sağlanması için birlikte çalışacağız.”

“Tarihi bir ateşkes gerçekleştirildiğinde Başkan Trump ekonomik yaptırımların kaldırılması konusunda anlaştı. Başkan Trump şu mesajı verdi. Türkiye’nin askeri girişimi konusunda bu duruma karşı olduğunu çok net bir şekilde ifade etti. Bunu Erdoğan ile konuşmalarında ve yazışmalarında açıkça ifade etti. Başkan Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkisinin gücü bunu mümkün kılmıştır.”

Çekilme için çalışmalara başladık. 20 millik bölge için çekilmek için çalışmalara başladık. Bölgeye barış ve istikrarı getireceğiz.

‘Bugün ateşkes olmasaydı çok büyük yaptırımlar gelecekti’

Halkbank’a ilişkin bir soruya de cevap veren Pence, “Bu görüşmenin bir parçası değildi. Bu konunun adalet bakanlığının ve mahkemenin konusu olduğunu ifade ettik. Bugün ateşkes olmasaydı çok büyük yaptırımlar gelecekti.” dedi.


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “120 saat operasyona ara vereceğiz, bu bir ateşkes değildir”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada ise “YPG’nin güvenli bölgeden çıkması için 120 saat operasyona ara vereceğiz. Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes iki meşru taraf arasında yapılır. Terör unsurları çıktıktan sonra operasyon duracaktır. Operasyonu durdurduktan sonra mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır” dedi.

Konuşmasından satır başları şöyle:

“ABD hedeflerimizin meşruiyetini kabul etmiş oldu. YPG’nin ağır silahlarının toplanması mevzilerinin imha edilmesi hususunda mutabakat sağladık. Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve BMGK 2054 kararınca siyasi sürece sadık olma konusunda mutabakat sağladık.

YPG’nin güvenli bölgeden çıkması için 120 saat operasyona ara vereceğiz. Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes iki meşru taraf arasında yapılır. Terör unsurları çıktıktan sonra operasyon duracaktır. Operasyonu durdurduktan sonra mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.

Bu sonuca sayı Cumhurbaşkanımızın dirayetli liderliği sayesinde ulaştık. Cumhurbaşkanımızın Trump’la Bakü’de yaptığı telefonda heyetleriniz gelsin görüşelim dedi. Sayın Trump o zaman “operasyonu durdurun” diyordu.

Heyet dünden beri buradaydı. Bu süre boyunca arkadaşlarımızla süreci yürüttük. Hepsine teşekkür ediyorum.”


Trump’tan Erdoğan-Pence görüşmesi sonrası açıklama: Teşekkürler Erdoğan

ABD Başkanı Donald Trump, Erdoğan-Pence görüşmesi sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ”Teşekkürler Recep Tayyip Erdoğan. Milyonlarca hayat kurtarılacak” ifadelerini kullandı.

Trump paylaşımında, “Türkiye’den güzel haberler var. Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo birazdan basın toplantısı düzenleyecek. Teşekkürler Recep Tayyip Erdoğan. Milyonlarca hayat kurtarılacak” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin