AB, savaşın gölgesinde Avrupa Günü’nü kutladı

ERSAN AY | BRÜKSEL TR724

Avrupa Birliği (AB) kurumları 9 Mayıs Avrupa Günü sebebiyle bu hafta sonu kapılarını halka açtı. Avrupalılar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin gölgesinde AB’deki barış ve birliği kutladılar. Covid-19 salgını sebebiyle uzun süredir ziyarete kapalı olan AB kurumlarına halkın ilgisi büyüktü. Avrupa Konseyi, Komisyon ve Parlamento’da çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi.  

Avrupalılar her yıl 9 mayısta 1950 yılında Schuman Deklarasyonu’nun imzalanma yıldönümünü anıyor ve Avrupa gününü kutluyorlar. AB’nin temellerinin atıldığı ve şimdiki Avrupa Birliği’nin başlangıcı olarak kabul edilen Schuman Deklarasyonu Avrupa’da kalıcı barışı sağlamayı amaçlıyordu.  

“Doğum günün kutlu olsun, Avrupa” 

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, tüm Avrupalıların Avrupa Gününü kutladığı bir mesaj yayınladı, “Doğum günün kutlu olsun, Avrupa. Ve hepinizin Avrupa Günü kutlu olsun!” dedi. Mesajında Ukrayna’daki savaşa vurgu yapan von der Leyen, AB’nin Ukrayna’nın yanında olduğunu belirtti, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali bize neden Avrupa Günü’nü kutladığımızı hatırlatıyor dedi. Schuman Deklarasyonu’nun imzalanmasının yetmiş ikinci yılında Avrupa her zamankinden daha güçlü ve daha birleşik diyen Avrupa Komisyonu Başkanı, Avrupalıların kendilerini tek bir Avrupa ailesine her zamankinden daha fazla ait hissettiklerini ifade etti ve bununla gurur duyduğunu dile getirdi.  

Ukrayna unutulmadı 

AB’nin Brüksel’deki kurumlarında Avrupa günü birçok etkinlikle kutlanırken Ukrayna’nın işgali unutulmadı, destek mesajları verildi ve daha fazla dayanışma çağrısında bulunuldu. Ukrayna, AB üyesi olmamasına rağmen Ukrayna bayrağı bu yıl dayanışmanın bir sembolü olarak Brüksel’de AB bayrağının yanında dalgalandı.  

Her yaştan insan Parlamento’da buluştu 

7 Mayıs Cumartesi günü 10.00-18.00 saatleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açan Avrupa Parlamentosu hazırladığı program ve etkinliklerle her yaştan insanın ilgisini çekmeyi başardı. Çocuklar için oyun alanlarının dahi düşünüldüğü programda Avrupalılar, parlamento milletvekilleri ile tanışma fırsatı buldu. Parlamentodaki siyasi gruplar stantlar açıp ziyaretçilerin sorularını cevaplarken halka birçok konuda bilgilendirici sunumlar yapıldı. Avrupa günü, 15 Mayıs Pazar günü Strasburg’daki AB Parlamentosu’nda kutlanılmaya devam edecek.  

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin