60 polise gözaltı, 40’ı Aselsan çalışanı 57 kişi tutuklandı

 

Türkiye’de hukuksuz operasyonlar hızla devam ederken gözaltılar tutuklamalarla sonuçlanıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürüyen cadı avı kapsamında daha önce KHK ile kamu görevinden çıkarılmış 60 polis hakkında gözaltı kararı verildi. Bu sabah İstanbul merkezli Adana, Afyon, Ankara, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Mersin, Osmaniye, Uşak, Yozgat’ta 60 adreste operasyon başlatıldı. Gözaltılara gerekçe ise hukuksuz bylock kullanımı gösterildi.

Aselsan’daki 44 kişi tutuklandı

Geçtiğimiz günlerde Aselsan’a yönelik olarak gerçekleştirilen ve 75 kişinin gözaltına alındığı operasyonu sonrası 44 kişi tutuklandı. Soruşturmayı yürüten savcıya ifade veren 74 kişi tutuklamaya sevk edilmişti. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliklerince sorgulanan 74 şüpheliden 44’ü tutuklanarak Sincancezaevi’ne gönderildi. Diğer 30 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Açığa alınan 17 polis tutuklandı

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında daha önce açığa alınan 3’ü komiser 24 polis hakkında yakalama kararı çıkarıldı. ‘ByLock’u kullandıkları iddia edilen 17 polis memuru gözaltına alınarak mahkemeye sevk edildi. Polislerin tamamı Mersin 1. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin