3. kez sürülen hakim Başar: Hakim ve savcılar korktuğunda bir ülke korkar

Cumhurbaşkanına hakaret suçundan verdiği beraat gerekçesi sebebiyle soruşturulan hakim Aydın Başar, sosyal medya hesabından çarpıcı bir paylaşımda bulundu. Başar, savcı ve hakimlere seslenerek “Hakim ve savcılar korktuğunda bir ülke korkar ” dedi.

Adalet.org sitesinin kurucusu Aydın Başar, önceki yıl Balıkesir’den Zonguldak Hakimliği’ne, geçen yıl Erzurum’a, son alarak da Kars’a gönderilmişti.

Sürgün üstüne sürgün yiyen Hakim Aydın Başar, sosyal medya hesabından yargı ve hakim-savcılara ilişkin bir mesaj yayımladı. “Yargı bağımsızlığı sadece anayasanın süslü bir kelimesidir bugün” diyen Başar, şunları yazdı:

‘Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun…’

“Bir gün millet ve o milletin içinden çıkan adamlar, bir ferdini bile ayırmadığımız milletin adaleti bizim için kutsaldır, adalet yerini bulsun isterse kıyamet kopsun deyip, güçlerinin, mesleklerinin, yargının, adaletin bilincine vardıklarında ve bu bilinci millete inandırabildiklerinde belki bir şeyler düzelir.

Son cümle, hakim, savcı korktuğunda bir şehir korkar. Hakim ve savcılar korktuğunda bir ülke korkar. Adalet elden gider. Asker, polis korktuğunda ülke elden gider. Siyasetçi korktuğunda demokrasi elden gider.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin