2017’de 12 bin 800 şirket iflas bayrağı çekecek

Alacak sigorta şirketi Euler Hermes, bu yıl Türkiye’de 12 bin 800 kurumsal iflas yaşanacağını öngördü. Euler Hermes Türkiye için 2017’de yüzde 5.2, 2018’de ise yüzde 3.5 büyüme öngörürken 2017 yıl sonu itibariyle iflas eden şirket sayısının yüzde 4 artacağını ifade etti.

Euler Hermes’in ‘Uluslararası Ticarete Global Bakış’ toplantısında makroekonomik gelişmeleri değerlendiren Euler Hermes Baş Ekonomisti Ludovic Subran, küresel büyümede yukarı revizyonların aşağı revizyonlardan daha baskın olduğunu ancak ABD ve AB başta olmak üzere para politikası değişiklikleri ve faiz oranlarında artışla birlikte küresel likiditenin önümüzdeki dönemde azalacağını söyledi.

Siyaset vurgusu

Cumhuriyet’in haberine göre, risklerin, sınır ötesi likidite girişlerinde azalmaya neden olduğunu ve tüm gelişmekte olan ülkelerin (EM) bu sorunla karşı karşıya bulunduğunu belirten Subran, Türkiye’nin ise yabancı yatırımcılar için ‘görece çekicilik’ sorunu yaşadığını söyledi. Türkiye’nin ise yüksek enflasyon ve siyasi söylemler nedeniyle yatırımcıların kafasında soru işaretleri oluşturduğunu belirten Subran şöyle konuştu:

* Teoride Türkiye yabancı yatırımcılardan daha fazla istifade etmeli çünkü daha güçlü bir büyümeye sahip. Sorun ise enflasyon. Bu büyük fark yaratıyor. İkinci unsur ise siyasi. Bazı fonlar Türkiye’de daha fazla risk almaktan endişe ediyorlar. Türkiye pasif değil aktif bir siyaset yürütüyor. Örneğin Almanya ile yaşanan durum… Bazı uluslararası fonlar rakamlara değil; çıkan gürültüye bakıyor. Hergün ya Türkiye’den bir açıklama geliyor, ya da Türkiye ile ilgili bir açıklama geliyor. Bu da oynaklığı artırıyor.

* Merkez Bankası’nın faizleri artırması Türkiye’ye yatırımcı çekilmesini olumlu etkileyecek.

* Kamu maliyesi sağlamlığını korusa da yeni borç daha pahalı hale geliyor. 2017’de finansal önlemlerin bütçe açığı GSYİH’nin yüzde eksi 3.2 oranı getirmesi bekleniyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin