17 Aralık polis şeflerine işkence iddiasına Avukat Turanlı’dan açıklama: Fiziki işkence yok

17 Aralık soruşturmasını gerçekleştiren Yakub Saygılı ve yardımcıları Yasin Topçu ve Kazım Aksoy’un Vatan Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadeleri devam ederken önemli bir iddia gündeme geldi. Aktifhaber ve sosyal medyada, polis şeflerine ABD’de görülen Reza Zarrab davasına misilleme olarak itirafçı olmaları için işkence yapıldığı hatta polis şeflerini daha önce tutuklatılan eşleri üzerinden tehdit edildiği iddia edildi..

ABD’de Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın yargılandığı davaya ilişkin soruşturma yürüten İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, cezaevindeki eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı ile yardımcıları Yasin Topçu ve Kazım Aksoy’u dün gece saatlerinde cezaevinden gözaltına alındı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

ZARRAB, TOPUZ VE HÜSEYİN HAKKINDA İFADE VERECEKLER

Tutuklu 3 eski polisin, Reza Zarrab’ın sanıkken tanık olduğu, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın yargılandığı davaya belge götürmesi iddiasıyla ilgili sorgulandığı öğrenildi. Saygılı, Topçu ve Aksoy’a ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’la ilişkileri ve İstanbul 13. ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen ’17-25 Aralık Yolsuzluk Soruşturması’ davalarında sanık olan, aynı zamanda ABD’deki davada da tanık olan eski polis Hüseyin Korkmaz olan bağlantılarının sorulduğu iktidara yakın medyada yer aldı.

İŞKENCE Mİ YAPILIYOR?

Polis şeflerinin Vatan Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadeleri 2 gündür devam ediyor. Eski polislerin, Emniyetteki ifadeleri esnasında ağır işkence gördüklerine dair twitter da bir kampanya başladı. Gazeteci-Yazar Ergun Babahan da konuyu köşesine taşıyarak, “Ve iddialar doğruysa, şimdi üç emniyet görevlisi ciddi işkence görüyor. Normal bir hukuk devletinde, yetkililerin çıkıp bu iddiaları yalanlamaları ve soruşturma hakkında bilgi vermeleri gerekir ama devir ‘ayağını kırın’ devri… Kimse konuşmuyor, kimse bu insanlara sahip çıkmıyor.” ifadelerini kullandı.

AVUKAT TURANLI’DAN AÇIKLAMA: PANİĞİ AZALTMAK DEVLETİN GÖREVİ

İki gündür devam eden işkence tartışmalarının ardından Avukat Ömer Turanlı, sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. Turanlı, polis şeflerine fiziki işkence yapılmadığını ancak, tutuklu insanların tekrar sorguya götürülmesi, eşleri ve çocuklarının tutuklanmasının paniğe yol açmış olabileceğini söyledi.

Turanlı, Twitter hesabından şunları yazdı:

”Herkes ariyor Yakup SAYGILI ve ekibine iskence yapiliyormus. Hadise sudur; Emniyet mudurlugune ifade icin goturulen Yakup SAYGILI ve ekibi suan emniyet mudurlugunde ve ISKENCE KESINLIKLE YOK. Harici bilgilere itibar etmeyin. Bir insanin esini tutuklamak, cocuklarini tutuklamak, ayni dosyadan defalarca ifadeye goturmek, hele hele uzun sure haber alinmasini engellemek iskencenin farkli boyutudur. Sagduyulu insanlarin paniklemesi bundandir diye dusunuyorum. PANIGI AZALTMAK DEVLETIN GOREVIDIR.”

AVUKAT BARIŞ ÇELİK: FİZİKİ İŞKENCE OLAMAMASI SEVİNDİRİCİ AMA…

Avukat Barış Çelik ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları ifade etti:

”Sıkıntı şu ki “OHAL şartlarında gözaltı” bir aracı olarak kullanılıyor. Fiziki işkence olmaması sevindirici.. Tutuklu olan bir sanığı gereklilik varsa getirtir sorgularsın.. Ama Emniyet Müdürlüğüne getirip günlerce nezarethanede bekletirsen bunun adı İŞKENCEDİR.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin